
Eltérő fejlődési utak
Az élet keresése eddig elsősorban a Marsra és a Naprendszer jeges óceáni holdjaira összpontosult. A Vénusz azonban szintén figyelmet kap, annak ellenére, hogy első ránézésre egyáltalán nem tűnik barátságos helynek. A Vénusz ugyanis földtípusú bolygó, amely méretében, tömegében és összetételében sok hasonlóságot mutat a Földdel. Mindkét bolygó a lakható zónában helyezkedik el – bár egyesek szerint a Vénusz csak technikai értelemben.
Valamiképpen a két bolygó éghajlata drámaian eltérő irányban fejlődött: a Föld lakható maradt, míg a Vénuszt szélsőséges üvegházhatás uralja. A Vénusz értékes információkat nyújthat arra vonatkozóan, hogy a sziklás bolygók hogyan lehetnek sok szempontból hasonlóak, mégis rendkívül különbözőek.
Amikor az élet – vagy legalábbis a lakhatóság – keresése a távoli exobolygókra is kiterjed, a Vénusz tanulságos példával szolgálhat arra, hogy megértsük a sziklás bolygókat más csillagok lakható zónáiban is. A 2025-ös Hold- és Bolygótudományi Konferencián elhangzott előadás alapján egy, a Drake-egyenlethez hasonló képlet akár azt is segíthet megállapítani, hogy jelenleg létezhet-e élet a Vénuszon, és mit tanulhatunk ebből más világokról.
A Vénusz-élet egyenlet
A Drake-egyenlethez hasonlóan a Vénusz-élet egyenlet (VLE) sem tudja kitölteni az összes értéket. Ehelyett keretet ad arra, hogy átgondoljuk a galaktikus élet, valamint a Vénusz életlehetőségeinek kérdéseit. Az értékek nem statikusak, idővel változhatnak, így a VLE a múltbeli, jelenlegi és jövőbeli élet valószínűségének mérlegelésére szolgál.
„A VLE alapvető célja, hogy eszközt kínáljon az élet esélyének becslésére olyan tényezők alapján, amelyek megfigyeléssel, kísérletekkel és modellezéssel korlátozhatók vagy számszerűsíthetők” – írják a szerzők.
A Vénusz történetével kapcsolatban még mindig rengeteg megválaszolatlan kérdés van. Mégis, a tudósok már néhány részletet összeillesztettek. Úgy tűnik, a forró bolygó egykor vizes-meleg időszakot élvezhetett, amikor szárazföld-víz határfelületek léteztek – ezek különösen fontosak az élet kialakulásához. Ez az időszak egybeeshetett a Föld késői hadaikumi és korai archaikumi korszakaival. Mivel ezen időszak alatt jelent meg az élet a Földön, elképzelhető, hogy a Vénuszon is lehetett élet.
Élet a felhőkben?
Ez a kérdés egy másik vitatott elképzeléshez vezet: lehetséges, hogy ha a Vénuszon egyszerű életformák kialakultak, azok még ma is túlélhetnek a bolygó felhőiben? Körülbelül 50 km-es magasságban meglepően mérsékelt körülmények uralkodnak; a hőmérséklet és a nyomás hasonló a földfelszíni értékekhez.
A VLE, akárcsak a Drake-egyenlet, kulcsfontosságú paramétereken alapul. Míg a Drake-egyenlet nyolc paraméterrel dolgozik, a VLE hárommal: Eredet, Robusztusság és Folytonosság. A VLE egyenlete: L = O × R × C.
„A VLE kifejezései: L, annak valószínűsége, hogy adott időpontban létezik élet; O (Eredet), az élet kialakulásának és fennmaradásának valószínűsége az adott időpont előtt; R (Robusztusság), a bioszféra potenciális mérete és diverzitása az idő során; C (Folytonosság), az élet szempontjából kedvező feltételek fennmaradásának valószínűsége térben és időben” – magyarázzák a szerzők.
Az élet folytonossága
Az egyenlet nem veszi figyelembe az élet típusát vagy méretét, és minden tényező 0 (nincs esély) és 1 (bizonyosság) között változik.
Minden változó mögött különböző tényezők állnak. Az eredetnél számításba jön például:
– Az abiogenezis általi keletkezés valószínűsége
– A panspermia általi eredet valószínűsége
– Több különálló keletkezés esélyei
– A „kitörés” esélye, vagyis hogy az élet elterjedjen az eredeti keletkezési helyén túl
Egyes tényezőket rendkívül nehéz számszerűsíteni. Például tudjuk, hogy az élet viszonylag gyorsan elterjedt a Földön, de a részletekről keveset tudunk. Az eredet az egyetlen olyan tényező a VLE-ben, amely nem változik idővel – ez vagy 0, vagy 1.
Alkalmazkodóképesség és túlélés
Az R, vagyis a Robusztusság tekintetében a szerzők egy bolygó biomasszájának legjobb forgatókönyvét veszik figyelembe. Ez függ az alapvető tápanyagok – például a szén, hidrogén, nitrogén, oxigén, foszfor és kén (CHNOPS) – elérhetőségétől, valamint az energiaforrások meglététől. A Vénuszon valószínűleg kevésbé voltak elérhetőek ezek a tápanyagok, főleg miután a szárazföld-víz határfelületek eltűntek. Ugyanakkor a bolygón egykor lemeztektonikai aktivitás is előfordulhatott, amely befolyásolhatta a CHNOPS anyagok hozzáférhetőségét.
A harmadik tényező, a Folytonosság több tényezőtől is függ, ideértve a csillag stabilitását és élettartamát, a bolygó pályájának stabilitását, geológiai állandóságát, valamint az olyan nagyobb katasztrófák valószínűségét, mint az intenzív vulkáni tevékenység vagy hatalmas becsapódások.
„Bár jelenleg korlátozottak vagyunk az n=1 problémával – csak a földi élet konkrét példáját ismerjük –, az élet keletkezéséről és evolúciójáról szerzett tudásunk mégis lehetőséget ad egy olyan keretrendszer létrehozására, amely segít felderíteni más világok életének ismeretlen vonatkozásait és bizonytalanságait” – zárják a szerzők.