Na persze, mert az Apple mindig “újra feltalálja” az iPhone-t… Az új iOS 26: Az Apple igazán felfrissítette az iPhone-t

Na persze, mert az Apple mindig “újra feltalálja” az iPhone-t… Az új iOS 26: Az Apple igazán felfrissítette az iPhone-t
Ősszel izgalmas és látványos változások érkeznek az iPhone-okra, amelyek jelentősen átalakítják a felhasználói élményt. Az Apple vadonatúj dizájnt vezet be Folyékony Üveg (Liquid Glass) néven, és számos, régóta várt, valamint teljesen új funkcióval dobja fel a friss iOS 26-ot. Bár a vállalat egyelőre óvatosan közelít a mesterséges intelligencia terén, most rendszerük a praktikus fejlesztésekre fókuszál, amelyekből mindenki profitálhat.

Az új Folyékony Üveg: mennyire átlátszó valójában?

Az iPhone főoldala és zárolási képernyője hosszú évek óta szinte változatlan maradt – talán a widgetek és alkalmazások testreszabása volt az utolsó nagyobb frissítés. Az idei Apple fejlesztői konferencia (WWDC) viszont elhozta a várva várt vizuális megújulást. A Folyékony Üveg dizájn legfontosabb újítása, hogy az alkalmazások és widgetek félig átlátszóvá válnak, így a képernyő háttértartalma izgalmasabban jelenik meg. A felhasználói felület gombjai lebegő hatást keltenek, csökkentik a vizuális zavaró tényezőket, miközben továbbra is jól láthatók maradnak.

A sötét és világos mód dinamikus váltása továbbra is elérhető, a Folyékony Üveg pedig minden Apple rendszeren – iOS, iPadOS, macOS – egységes, áttetsző esztétikát teremt. Az iOS 26 második bétájában ugyan csökkentették a transzparenciát – bizonyos területeken kevésbé áttetszők az elemek –, de a cél továbbra is a rendszerek közös arculatának megteremtése.

Kiemelkedő újdonságok: hasznosság mindenhol

Az iOS 26 számos hasznos újítást hoz. Például teljesen átalakul a Telefon alkalmazás: a kontaktok, a hívásnapló és a hangüzenetek egy képernyőn jelennek meg. A Hold Assist funkció értesít, amikor ügyfélszolgálati várakozás során ténylegesen kapcsolják az operátort, így nem kell végighallgatnod az unalmas zenét, mással is foglalkozhatsz közben.

A valós idejű fordítás (Live Translation) mostantól telefonhívásokban, FaceTime-ban és az Üzenetekben (Messages) is elérhető. Ez lehetővé teszi, hogy idegen nyelvű partnerekkel folyjon a beszélgetés – akár szóban, akár írásban –, és bár még előfordulhatnak rövid szünetek a fordításban, a funkció nagyban megkönnyítheti a kommunikációt.

A csoportos üzenetekben már szavazni is lehet, így például gyorsan eldönthető, hol legyen a hétvégi brunch, vagy ki vezessen a következő túrán.

A kéretlen, ismeretlen számról érkező üzenetek automatikusan egy külön mappába kerülnek, így már nem zavarják a fontos beszélgetéseidet.

A Visual Intelligence hasonlóan működik, mint a Google fordított képre keresése: bármilyen képet, amit az iPhone-odon látsz (például Instagramon egy menő cipőt), a rendszer felismer, és segít megtalálni, hol kapható az interneten.

Visszatérnek a klasszikus Fotók (Photos) alkalmazás fülei: a Könyvtár és a Gyűjtemények ismét jól elkülönülnek, így nem kell hosszan görgetni, hogy megtaláld a keresett képet.

Az új FaceTime „Kommunikációs biztonság” (Communication Safety) funkció felismeri, ha a kommunikáció során meztelenség jelenik meg, ilyenkor automatikusan szünetelteti az üzenetküldést vagy a hívást. Ez főleg a gyerekek védelmét szolgálja, és mindezt az iPhone-on belül, felhőalapú adatkezelés nélkül végzi, így az adatvédelem is biztosított.

Mire számíthatunk Siri kapcsán, és mi jöhet még?

Siri, az Apple hangasszisztense idén kevesebb figyelmet kap. Bár új, mesterséges intelligencián alapuló fejlesztéseket ígértek, ezek legkorábban 2026-ra várhatók, többek között külső nagy nyelvi modellek (LLM-ek, például ChatGPT vagy Anthropic Claude) támogatásával. A béta verziókban most még nem érdemes jelentős Siri-újításokra számítani, de a jövőben akár komoly „agyátültetésre” is sor kerülhet.


Melyik iPhone-ra érkezik az iOS 26?

A frissítés a 2019-től megjelent modellekre lesz elérhető. Az iPhone XR, XS és XS Max végleg búcsút mondanak az új rendszernek. Az iOS 26 az alábbi iPhone-okhoz lesz elérhető: iPhone SE (2. generációtól), 11, 12, 13, 14, 15, 16 szériák, a Pro és Plus modellekkel együtt. Az idén szeptemberben érkező új modellek is rögtön iOS 26-tal indulnak majd.

Béta és végleges verzió: mikor érkezik?

A fejlesztői béták már elérhetők, a publikus béta program hivatalosan nyáron indul. A kipróbáláshoz csak regisztrálni kell a telefon- vagy e-mail-címmel az Apple Beta Software Programban (ingyenes), majd a beállításokban kereshető az új rendszer. Fontos: ne fő készüléken használd, mert bétaverzió lévén előfordulhatnak hibák.

A végleges iOS 26 várhatóan szeptemberben érkezik, nagyjából egy héttel az új iPhone-ok bejelentése után. Tavaly például szeptember 16-án vált elérhetővé a frissítés.

Akit inkább az Apple MI-újdonságai érdekelnek, még egy kicsit várniuk kell – ezekből későbbre ígérnek nagyobb dobást.

2025, adminboss, www.engadget.com alapján

  • Mit gondolsz, jó, hogy a régi iPhone-okra már nem érkezik meg az új rendszer?
  • Te engedélyeznéd a kommunikációs biztonsági funkció automatikus leállítását, vagy inkább mindenkinek kötelezővé tennéd?
  • Átlátszóbb vagy inkább hagyományos felületet választanál, ha te dönthetnél a dizájnról?




Legfrissebb posztok