
Több gyermek, több neuronkapcsolat
Egy új kutatás szerint a több gyermek nevelése fokozott neuronkapcsolatokkal jár azokon a területeken, amelyek jellemzően az életkor előrehaladtával hanyatlanak, ami arra utal, hogy a szülőség segíthet védekezni az agy öregedése ellen. Ezt a hatást mind az anyáknál, mind az apáknál megfigyelték, ami azt jelzi, hogy a gondozási tapasztalat, nem csak a terhesség, hozzájárul ezekhez az agyi előnyökhöz. A több gyermeket nevelő szülők erősebb társadalmi kapcsolatokat, a férfiak esetében pedig erősebb szorítóerőt mutattakmindkettő a későbbi életkorban jobb agyi egészség előrejelzője.
A gyermekneveléssel járó stressz, fáradtság és felelősség miatt sok édesanya és édesapa úgy érezheti, mintha egy extra évtizedet (vagy többet) adtak volna az életükhöz. Mint kiderült, a szülővé válás nemcsak megváltoztathatja az életedetvalójában védheti az agyadat az öregedés során. Egy új tanulmány szerint a szülőség meglepő előnyöket kínál, amelyek ellensúlyozzák az agy működésében az életkorral járó tipikus változásokat.
Közel 38 000 felnőtt agyi vizsgálatát felhasználva a kutatók felfedezték, hogy több gyermek nevelése az egész agyra kiterjedő fokozott kapcsolódással jár, különösen a mozgást és érzékelést kezelő hálózatokban. Ugyanezek a hálózatok az életkor előrehaladtával alacsonyabb kapcsolódást mutattak, ami arra utal, hogy a szülőség segíthet ellensúlyozni a tipikus agyi öregedést.
“Azok a régiók, amelyek funkcionális kapcsolódása az egyének öregedésével csökken, azok a régiók, amelyek magasabb kapcsolódással társulnak, amikor az egyéneknek gyermekeik voltak”mondta a tanulmány vezető szerzője, Avram Holmes, a Rutgers Egyetem Robert Wood Johnson Orvosi Iskolájának pszichiátria docense egy nyilatkozatban.
Összességében a kutatócsoport, amely a Rutgers Health mellett a Yale Egyetem és más intézmények tudósait is magában foglalta, 19 964 nő és 17 607 férfi agyi felvételeit elemezte, akik életkora 40 és 70 év között volt.
Úgy tűnik, hogy a gondoskodás közös tapasztalata erős védőhatással bír az agyra az életkorral összefüggő hanyatlás tekintetében.
Bár régóta ismert, hogy a terhesség változásokat idéz elő a nő testében és agyában, ez a kutatás arra utal, hogy a szülőség tapasztalata mind az anyák, mind az apák esetében tartós hatással lehet az agyi összeköttetésekre. “Úgy tűnik, hogy a gondozói környezet és nem csak a terhesség önmagában fontos, mivel ezeket a hatásokat mind az anyáknál, mind az apáknál látjuk”mondta Holmes.
Minél több gyerek, annál vidámabb
Évtizedek óta tanulmányozzák a tudósok, hogyan változik az agy az életkorral. Általában az olyan hálózatokon belüli összeköttetés, mint az alapértelmezett, a figyelmi/ventrális és a szomato/motoros hálózatok csökken az öregedés során, míg a hálózatok közötti kapcsolat növekszik. A kutatók azt figyelték meg, hogy a több nevelt gyermek az ellenkező mintával függött össze – fokozott kapcsolódással, különösen a szomato/motoros hálózaton belül, amely a fizikai érzékeléseket és a mozgást kezeli.
Úgy tűnik, hogy a hatás kumulatív: minél több gyermeket nevel a szülő, annál erősebbek az agyi különbségek. Ez a kapcsolat megerősíti azt az érvet, hogy maga a szülőség, nem pedig egyszerűen a szülői lét vagy annak hiánya, befolyásolhatja az agyi öregedés pályáját.
A megállapítások hozzájárulnak a növekvő bizonyítékokhoz, hogy a szülőség nem csupán átmeneti állapot, hanem jelentős életátmenet, amely tartós biológiai hatásokkal járhat. Ahogyan a serdülőkort és az öregedést is kulcsfontosságú fejlődési időszakoknak tekintik, úgy tűnik, hogy a szülőség egy másik kritikus ablak, amikor az agy különösen alkalmazkodóképes és képes új kapcsolatok kialakítására.
Érdekesség, hogy a kutatók azt találták, hogy a több gyermek nevelése több valós mérőszámmal is összefüggött. A több gyermeket nevelő szülők több társadalmi kapcsolatról számoltak be, beleértve a nagyobb képességet a bizalomra másokban és a barátok és család gyakoribb látogatásait. Férfiak esetében a több gyermek erősebb szorítóerővel járt együtt – ami előrejelzője az általános agyi egészségnek és a későbbi életkorban való függetlenségnek.
A tanulmány azt találta, hogy még nagyobb előnyökkel járt, ha több gyermek volt.
A szülőség megér minden ásítást, fájdalmat és szenvedést
A megállapítások megkérdőjelezik azt a feltételezést, hogy a gyermekvállalás elsősorban stresszt és megterhelést okoz. Ehelyett a kutatás arra utal, hogy a szülőség javíthatja az agy egészségét a fokozott fizikai aktivitás, társadalmi interakció és kognitív stimuláció révén.
A kutatócsoport több lehetséges magyarázatot javasol. A gondozás egy rendkívül érzékszervi folyamat, amely koordinált mozgást igényel – a gyermekek tartása, ringatása és etetése több érzékszervi rendszert is igénybe vesz, ami magyarázhatja az érzékszervi és motoros régiókban megnövekedett kapcsolatot.
Emellett a szülőknek be kell hangolódniuk gyermekeikre azáltal, hogy többféle nem verbális jelzést integrálnak, ami potenciálisan megerősítheti az érzékszervi, vizuális, tapintási és hallási hálózatokat idővel. Ez az állandó érzékszervi bevonódás és a társadalmi jelzésekre való fokozott figyelem olyan módon erősítheti meg ezeket az agyi hálózatokat, amelyek védenek a szétkapcsolódás ellen.
A kutatók megjegyzik, hogy maguk a szülők gyakran számolnak be tartós változásokról az érzékszervi észlelésükben. Például egy ausztrál tanulmányban az anyák akár 40%-a számolt be “fantom rúgások” – a magzati mozgásokhoz hasonló érzetek – tapasztalatáról, akár sok évvel a szülés után is, ami az agy érzékszervi észlelésében bekövetkező hosszú távú változásokra utal.
Talán a szülőséggel járó összes kimerültség mégiscsak jót tesz az agynak!
Szülő vagy sem, a gondoskodás lehet a kulcs
Fontos megjegyezni, hogy a tanulmány nem azt sugallja, hogy a nem szülők hátrányban vannak, vagy hogy a gyermekvállalás az egyetlen módja az agyi egészség fenntartásának. Sok tényező befolyásolja az agy öregedését, beleértve az oktatást, a fizikai aktivitást, az étrendet és a társadalmi elkötelezettséget.
Az eredmények kiemelik a gondozás neurológiai fontosságát – egy olyan megállapítást, amely a biológiai szülőkön túl kiterjedhet az örökbefogadó szülőkre, nagyszülőkre és más gondozókra is. Úgy tűnik, hogy mások táplálásának közös tapasztalata, nem pedig egyedül a terhesség biológiai tapasztalata, kulcsfontosságú tényező ezekben az agyi változásokban.
“Ha amit észlelünk, az a fokozott társadalmi interakciók és társadalmi támogatás közötti kapcsolat, amely több gyermek jelenlétével jön létre az életedben, akkor ez azt jelenti, hogy ugyanazokat a folyamatokat ki tudnánk aknázni még akkor is, ha az egyéneknek jelenleg nincs társadalmi támogató hálózatuk” – mondta Holmes.
Azok számára, akik fontolgatják a szülőséget vagy már nevelnek gyermekeket, ez a kutatás új perspektívát kínál a szülőség hosszú távú előnyeiről. A szülőség által kínált kihívásokon és személyes növekedésen túl, segíthet fiatalosabban tartani az agyadat az öregedés során – egy olyan előny, amely azután is folytatódik, hogy a gyermekek felnőttek.
A tanulmány összefoglalása
Módszertan
A kutatócsoport a UK Biobank adatait használta, amely egy nagyszabású egészségügyi adatbázis körülbelül 500 000 résztvevőtől származó információkkal. 37 571 olyan egyénre összpontosítottak, akiknek teljes agyi képalkotási adataik és információik voltak arról, hogy hány gyermeket neveltek.
A résztvevőknek funkcionális MRI-vizsgálatokat végeztek, amelyek megmutatják, hogyan kommunikálnak az agy különböző részei egymással. A hagyományos MRI-vizsgálatokkal ellentétben, amelyek az agy szerkezetét mutatják, a funkcionális MRI az agyi aktivitási mintákat mutatja.
Minden résztvevő esetében a kutatók 419 különböző agyi régiót vizsgáltak, és kiszámították, hogyan kapcsolódnak egymáshoz. Ezután összehasonlították ezeket a kapcsolódási mintákat azzal, hogy az egyes résztvevők hány gyermeket neveltek, figyelembe véve olyan tényezőket, mint az életkor, az oktatás és a gazdasági státusz.
Eredmények
A tanulmány jelentős különbségeket talált az agyi működésben a szülőséggel összefüggésben. Mind a nők, mind a férfiak esetében a több gyermek magasabb kapcsolódással járt, különösen a fizikai érzékelésekért és mozgásért felelős hálózatokon belül. Ez a megállapítás figyelemreméltóan konzisztens volt a nemek között.
A legfontosabb, hogy a kutatók felfedezték, hogy azok az agyi kapcsolatok, amelyek pozitívan függtek össze a több gyermekkel, negatívan függtek össze az életkorral. Egyszerűbben fogalmazva, azok az agyi területek, amelyek jobban összekötve maradtak a több gyermekkel rendelkező emberekben, ugyanazok a területek voltak, amelyek jellemzően elveszítik a kapcsolódást az emberek öregedésével.
Ezeken az agyi megállapításokon túl a több gyermeket nevelő szülők több társadalmi kapcsolatról is beszámoltak, beleértve a család gyakoribb látogatásait és a nagyobb képességet a bizalomra másokban. Férfiak esetében a több gyermek erősebb szorítóerővel járt együtt, ami jobb agyi egészséget jelez előre a későbbi életkorban.
Korlátok
A tanulmány biológiai szempontból definiálja a szülőséget – a nők esetében a szülések számát, a férfiak esetében az apai gyermekek számát -, ami nem ragadja meg a különböző családi struktúrák és szülői szerepek valóságát. Hiányoznak továbbá fontos gondozási tényezőkről szóló információk, mint például a szülői részvétel és a szülő-gyermek kapcsolatok.
Emellett a kutatás a résztvevőket egyetlen időpontban vizsgálja, nem pedig sok éven át követi őket. Ez megnehezíti az ok-okozati kapcsolatok megállapítását.
A minta földrajzilag és kulturálisan is korlátozott, mivel a résztvevők főként az Egyesült Királyságból származtak. Ahogy Holmes megjegyzi: “A tanulmány résztvevői elsősorban az Egyesült Királyságból származtak, így a megállapítások nem feltétlenül általánosíthatók minden kultúrára és családi struktúrára.”
Finanszírozás és közzététel
Ezt a kutatást különböző intézmények és finanszírozási források támogatták, beleértve a Kavli Institute for Neuroscience posztdoktori ösztöndíját, az American Association for University Women nemzetközi ösztöndíját, az American Australian Association kutatási ösztöndíját, a Melbourne-i Egyetem McKenzie ösztöndíját, a Nemzeti Mentális Egészségügyi Intézetet, az Ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatási Tanácsot, a Szingapúri Nemzeti Egyetem Yong Loo Lin Orvostudományi Karát, a Szingapúri Nemzeti Orvosi Kutatási Tanácsot és egyéb kutatási támogatásokat. A szerzők kijelentették, hogy nincs versenytárs érdekeltségük.
A tanulmány, amelynek címe “A szülőség védő szerepe az életkorral összefüggő agyi funkcióra a közép- és késői életkorban”, 2025. február 25-én jelent meg. A kutatást több intézmény tudósaiból álló csapat végezte, Edwina R. Orchard és Sidhant Chopra társfőszerzők vezetésével, Avram Holmes vezető szerzőségével.