Az Amazon űrutazása: SpaceX rakétán utaznak a Kuiper műholdak

Az Amazon űrutazása: SpaceX rakétán utaznak a Kuiper műholdak
Különös összefogásnak lehetünk tanúi az űriparban: az Amazon saját internetszolgáltató műholdseregét, a Kuipert most éppen a legnagyobb rivális, Elon Musk SpaceX vállalatának Falcon 9 rakétái juttatták pályára. Szerdán 24 új Kuiper műhold indult útnak a floridai Cape Canaveralről, és már az indítást követő egy órán belül sikeresen pályára álltak. A SpaceX közösségi oldalán tette közzé a hírt, amelyet az Amazonnál is nagy elismeréssel fogadtak.

Starlink árnyékában

A háttérben az Amazon egyre élesedő versenyfutása rajzolódik ki: a Starlink (SpaceX) internetszolgáltatása jelenleg piacvezető, összesen mintegy 8 000 műholddal és körülbelül 5 millió előfizetővel világszerte. Az Amazon Kuiper-projektje még csak most bontogatja szárnyait, de a cég célja, hogy legalább 3 000 műholdból álló flottát helyezzen pályára. Ehhez azonban komoly tempót kell diktálnia, mivel az amerikai hírközlési hatóság 2026 júliusáig 1 600 műhold pályára állítását írta elő.

Rekordokat döntő befektetések

Az Amazon eddig összesen 78 Kuiper műholdat juttatott Föld körüli pályára – az első két indítás alkalmával 27-27 eszközt a United Launch Alliance rakétáival lőttek fel. A vállalat eddig 83 indításra kötött szerződést, ebből három alkalommal a SpaceX Falcon 9 szolgáltatásait veszi igénybe.

A projekt pénzügyi vonzatai is óriásiak: eddig több mint 10 milliárd dollárt (nagyjából 3 650 milliárd forintot) különítettek el a Kuiperre, de elemzők szerint a teljes program kiépítése akár 23 milliárd dollárt (kb. 8 400 milliárd forintot) is felemészthet, főként a műholdak és az indítások magas költsége miatt.

Gigászok harca az űrben

Az űripar mára a milliárdos cégtulajdonosok játszóterévé vált. A SpaceX és a Starlink mellett Jeff Bezos a Blue Origin rakétacégen is dolgozik, melynek új, újrahasznosítható hordozórakétája, a New Glenn (New Glenn) is elstartolt idén januárban, hogy a Falcon 9-nek méltó ellenfele legyen. Bezos szerint a Blue Origin egy napon túl fogja szárnyalni az Amazont is.

Az Amazon tehát mindent alárendel annak érdekében, hogy utolérje Muskot: egyetlen indítás mintegy 56 milliárd forintjába (150 millió dollár) kerül, csak idén a műholdgyártás várható költsége eléri a 400 milliárd forintot (1,1 milliárd dollár). A szakértők szerint a műholdas internetpiac 2030-ra legalább 14 500 milliárd forintra (40 milliárd dollár) duzzadhat, a Kuiper pedig akár 2 600 milliárd forint (7,1 milliárd dollár) bevételt is elérhet 2032-ig, ha sikerül a piac 30 százalékát megszereznie. Az elemzők ugyanakkor nem zárják ki, hogy a Starlink előnye miatt ezek az előrejelzések túlzottan óvatosak.

2025, adrienne, www.cnbc.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, ha rivális cégek együtt dolgoznak egy közös célért?
  • Szerinted van-e olyan helyzet, amikor jobb lenne nemet mondani egy ilyen üzleti összefogásra?
  • Te mit tettél volna, ha a konkurenciád segítségét kellett volna kérned?




Legfrissebb posztok