
Soha nem látott évszakok a világban
Nem hagyható figyelmen kívül, hogy sok helyen tűntek fel új, ember által kreált évszakok. Különösen igaz ez, ha Délkelet-Ázsia „szmog évszakára” vagy Délkelet-Ázsia és Indonézia „szemét évszakára” gondolunk. Előbbi esetben az égetett növényzet füstje gyakran hetekre sűrű ködbe borítja az eget – főként, amikor a gazdák a száraz időszakban erdőket irtanak, hogy földet nyerjenek a mezőgazdaságnak. Az utóbbi során, novembertől márciusig, a tenger áramlatai rendszeresen szeméttel árasztják el Indonézia partjait.
Ezzel szemben egyes hagyományos évszakok teljesen eltűnőben vannak. Skócia és Észak-Anglia egyes részein a madarak vándorlási ciklusai drámaian átalakultak vagy szinte teljesen megszűntek. A klímaváltozás miatt az alpesi térségek hóhiánya pedig a síelési szezont is veszélyezteti; a sípályáknak egyre gyakrabban kell mesterséges havat használniuk, hogy egyáltalán nyitva tarthassanak.
Megváltozott természeti ciklusok
Egyre gyakoribbak a „szinkópált évszakok”, amikor az időjárási események – például erősebb hőhullámok vagy villámárvizek – szokatlan intenzitással és gyakorisággal csapnak le, kizökkentve az embereket és az élővilágot a megszokott ritmusból. Az olyan jelenségek, mint az őszi lombhullás vagy a vándormadarak érkezése, egyre kiszámíthatatlanabb időpontokra tolódnak. Az ehhez hasonló „aritmiás évszakok” összezavarják a növények és állatok életciklusait, ezzel nehéz helyzetbe hozva azokat, akik gazdasági vagy kulturális szempontból ezekhez igazodnak. Ugyanakkor észak-thaiföldi példák azt mutatják, hogy duzzasztógátak építése alaposan felborította nemcsak a halak vándorlását, hanem a folyók áradásának ritmusát is. Eközben a klímaváltozás miatt a csapadékos és száraz időszakok váltakozása is teljesen új mintázatot mutat, komoly kihívás elé állítva a gazdákat.
Új időszámítás és közösségi alkalmazkodás
Mindezek alapján megállapítható, hogy miközben az emberek igyekeznek alkalmazkodni az új évszakokhoz, gyors megoldásokkal – például légszűrők vagy egészségvédelmi programok bevezetésével – ideig-óráig enyhíthetők ugyan a negatív hatások, de ezek a tüneti kezelések akár konzerválhatják is a problémát, ha nem foglalkozunk az okokkal, például az erdőirtással vagy a fosszilis tüzelőanyagok használatával. Sokszor a döntéshozók elhárítják a felelősséget, a megszokott narratívákkal pedig csak tovább nő a társadalmi közöny.
A jelenlegi, percre pontos időszámítási rendszerünk mellett hajlamosak vagyunk elfeledni azt a tudást, amely az évszakok változásához, csillagászati vagy helyi természeti ciklusokhoz kötődött. A hagyományos, közösségi szemlélet – főként az őslakos népeké – abban segíthet, hogy jobban alkalmazkodjunk a megváltozott környezethez, hiszen ezek a nézőpontok egyedülálló megoldásokat kínálnak egy igazságosabb és hatékonyabb jövő építéséhez.
Az évszakok nem csupán az idő felosztásai (Seasons are more than just divisions of time): a természethez fűződő kapcsolatunk megtestesítői. Ha képesek vagyunk új szinkronba kerülni a megváltozott ritmusokkal, fenntarthatóbb jövőt teremthetünk.