
Szakszervezeti ellenállás és jogi aggályok
Az OPM közleménye szerint az e-mail egy hatékonyabb és elszámoltathatóbb szövetségi munkaerő kialakítását célozza, és az ügynökségek feladata lesz meghatározni a következő lépéseket. Válaszul Everett Kelley, az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetségének elnöke ígéretet tett arra, hogy minden jogtalan elbocsátást meg fognak támadni, és az intézkedést a közalkalmazottak iránti megvetés megnyilvánulásának nevezte.
Jogi viták és bizonytalanság
Michael Fallings, szövetségi munkajogi szakértő szerint Musk követelései jogilag kikényszeríthetetlenek lehetnek és megtámadhatók a bíróságon. A zűrzavar miatt számos szövetségi alkalmazott zaklatva érzi magát, aggódnak amiatt, hogyan használják fel majd válaszaikat, és mennyire méltányos ez az eljárás. Egyes hivatalvezetők, köztük Kash Patel, arra utasították alkalmazottaikat, hogy várjanak további útmutatásra a válaszadás előtt, hangsúlyozva a belső eljárások elsőbbségét az OPM kérésével szemben.
Az Egyesült Államokban a kormány döntéseit vagy intézkedéseit gyakran bíróságon lehet megtámadni, ha azok sértik a törvényeket vagy az alkotmányt. A szövetségi alkalmazottak például perelhetik a kormányt, ha úgy érzik, hogy egy új szabály vagy követelmény jogellenes vagy méltánytalan.
A bíróságok az úgynevezett judicial review (bírósági felülvizsgálat) keretében megvizsgálhatják a kormányzati intézkedéseket, és ha azok jogellenesek, akár hatályon kívül is helyezhetik őket. Amerikában a hatalmi ágak szétválasztása miatt a bíróságok függetlenek a végrehajtó hatalomtól (kormánytól), így ellenőrizhetik annak döntéseit.
Egyes szövetségi tisztviselők pedig – ha bizonytalanok egy új utasítás jogszerűségében – kérhetik feletteseik vagy jogi szakértők iránymutatását, mielőtt követnék azt.