
Parádés OLED kijelző, szakmai igényekre is
A 14 hüvelykes, 2,8K OLED HDR panel azt tudja, amit egy prémium géptől elvársz: élénk színek, villámgyors, 120 Hz-es képfrissítés és elképesztően, 470 nites fényerő. Ez utóbbi meghaladja a legtöbb prémium ultrabook képességeit, a mezőnyben szinte csak a Surface Laptop 7 (Magyarul: Surface Laptop 7) tudja túlszárnyalni a maga 474 nites értékével.
A színhelyesség szinte hibátlan – az sRGB 99,4%-át, az Adobe RGB 94,2%-át, a DCI P3 pedig 98,5%-át fedi le. Ezek profi szintű értékek: a vetélytársak többsége ennél jelentősen alacsonyabb, 70-80% körüli arányt tud. Egyetlen panelhibát lehet megemlíteni: a zöld színek túlszaturáltak, a vörös-kék kombináció pedig kissé halványabb az ideálisnál, de ez némi kalibrálással javítható apróság. Az OLED előnyeit (tökéletes fekete, végtelen kontrasztarány) itt is megkapod, és a mérési adatok alapján a kijelző torzítása (átlagos Delta-E: 0,3) gyakorlatilag észrevehetetlen.
Billentyűzet és touchpad – az apró örömök
A billentyűzet kicsit kisebb, mint amit a ThinkPadektől megszoktunk, de hibátlanul tagolt, határozott, mégis nem túl hangos visszacsatolással működik, így néhány perc alatt rááll a kezed a gyors gépelésre. A billentyűk alján található kis mélyedések inkább dizájnelemként foghatók fel, de hozzátesznek a gép egyediségéhez.
A touchpad külön öröm: megfelelően csúszós, mégis jól kontrollálható – nem szalad el a kurzor, amikor nem kellene –, gombjai jól reagálnak minden kattintásnál. Bal- és jobbklikkelésnél egyaránt pontos visszajelzést ad, a húzás (drag) is gond nélkül megy. A megszokott TrackPoint (piros pötty) viszont hiányzik, de a modern touchpad teljesen átvette a helyét.
Teljesítmény – elmarad a várakozástól
Papíron minden adott lenne egy bomba géphez: Intel Core Ultra 7 258V processzor (8 mag), Intel Arc Graphics, 32 GB LPDDR5X RAM, 1 TB SSD, 48 TOPS MI-gyorsító (NPU). A valóság azonban azt mutatja, hogy mindezt nem sikerült maradéktalanul kihasználni. Az egy- és többmagos eredmények (2718, illetve 10 684 pont) csak alig jobbak az előző generációnál, és messze elmaradnak a Dell Pro 13 Premium (11 196 pont) vagy a HP OmniBook Ultra Flip 14 (28 037 grafikai pont) vetélytársaitól.
Ultrabook szinten átlag alatti az MI-chip grafikai teljesítménye is: a 23 033 pont jelentősen elmarad a konkurens modellek (Dell: 29 925 pont) mögött. Ennél is nagyobb csalódás a 11 óra 51 perces üzemidő, ami a modern, hasonló kaliberű gépeknél (HP OmniBook Ultra Flip 14: majdnem 18 óra!) már-már nevetségesen kevés.
Csatlakozók, extra funkciók és MI-lehetőségek
A 13 mm-es vastagsághoz képest meglepően bőkezű a kínálat: két USB-C, egy 3,5 mm-es jack és HDMI – utóbbi ritkaság ebben a kategóriában. SD kártyahely és USB-A hiányzik, így egy-egy adapterre szükséged lehet. A legújabb Wi-Fi 7 és Bluetooth 5.4 támogatás révén a vezeték nélküli kapcsolat jövőbiztos. Hangzás terén a Dolby Atmos hangszórók a vékony ház ellenére korrekt basszust biztosítanak, de csodát ne várj. 4K-s, 8 MP-es kamera digitális záróval gondoskodik a privát szféráról, mely egy pillanat alatt lekapcsolható.
Kiemelendő még a 48 TOPS teljesítményű MI-gyorsító, amely több okos funkció aktiválását teszi lehetővé: például a Modes gomb (F8) lenyomásával célirányos üzemmódokat választhatsz (Distraction Blocker, Performance Mode stb.), hogy a gépet az aktuális feladathoz igazítsd. Természetesen a Windows 11 beépített MI-eszközei is elérhetők.
Összegzés: majdnem győztes, de nem az igazi
A ThinkPad X9 14 Aura Edition összességében tökéletes választás lehetne: stílusos, masszív és utazásra optimalizált gép, lenyűgöző kijelzővel, jól használható billentyűzettel és touchpaddal, korszerű portkínálattal. Mégis, teljesítmény és üzemidő szempontjából a konkurencia (főleg a HP, a Dell vagy akár a legújabb MacBook Air 13″ M4) jobb ajánlatot kínál. Ha kompromisszumokat kötsz, és számodra a látványos kijelző és az ultrakönnyű dizájn a legfontosabb, megérheti az árát – de munkára és hosszú akkus üzemidőre érdemes alternatívát keresni.
Ha mást keresel: a Surface Laptop 7 (Snapdragon-alapú), a HP OmniBook Ultra Flip 14 vagy az új MacBook Air 13″ mind okos alternatíva, amelyek többet nyújtanak akkuidőben vagy teljesítményben. Az Aura Edition így inkább marad dizájn-szerelem azoknak, akik számára a külcsín legalább olyan fontos, mint a gyorsaság.