Az óriási gombaszerű lény egy teljesen ismeretlen életág lehet

Az óriási gombaszerű lény egy teljesen ismeretlen életág lehet
Egy ősi és hatalmas szervezet, a Prototaxites, amelyet korábban gombafajként azonosítottak, valójában az életfa egy eddig ismeretlen ágához tartozhat – állítják a kutatók. Ez a bizarr ősi életforma, amelyet a szárazföldi élet egyik legősibb képviselőjének tartanak, 420-375 millió évvel ezelőtt élt a devon időszakban. Külalakja ágak nélküli, hengeres fatörzsre emlékeztetett. Mérete figyelemre méltó volt: egyes fajok akár 8 méter magasra is nőttek, és 1 méter szélesek voltak.

Évszázados rejtély

Az első Prototaxites kövület 1843-as felfedezése óta a tudósok nem tudták biztosan eldönteni, hogy növényről, gombáról vagy valami más életformáról van-e szó. Egy 2007-es kutatás arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg gomba lehetett.

Most azonban egy új tanulmány, amely a bioRxiv előzetes közzétételi szerveren jelent meg, azt sugallja, hogy a Prototaxites mégsem egy hatalmas gomba volt, hanem egy teljesen különböző, korábban ismeretlen életforma. A tanulmányt azonban még nem vizsgálták meg szakértők.

Az élet új kategóriája?

A Földön minden élet három doménbe sorolható: baktériumok, archeák és eukarióták. Az eukarióták közé tartoznak az összes többsejtű szervezetek, amelyek négy királyságra oszlanak: gombák, állatok, növények és protiszták. A baktériumok és archeák pedig csak egysejtű szervezeteket foglalnak magukban.

A Prototaxites kövületek korábbi kémiai elemzése arra utalt, hogy valószínűleg bomló szervezetekkel táplálkoztak – ahogyan sok mai gomba is –, ahelyett hogy a levegő szén-dioxidjából állították volna elő táplálékukat, mint a növények.

Az új kutatás szerint azonban a Prototaxites valójában egy teljesen különböző életkirályság része lehetett, elkülönülve a gombáktól, növényektől, állatoktól és protisztáktól.

Egyedi belső szerkezet

A kutatók a Prototaxites taiti nevű faj megkövesedett maradványait tanulmányozták, amelyeket a Rhynie chertben találtak – ez egy rendkívül jól megőrzött, korai szárazföldi növényeket és állatokat tartalmazó üledékes lerakódás Skóciában.

A megkövesedett Prototaxites belső szerkezetének vizsgálatakor a kutatók felfedezték, hogy belseje egy sor csőből állt, amelyek hasonlítottak a gombákéhoz. Ezek a csövek azonban olyan módon ágaztak el és kapcsolódtak újra, ami jelentősen eltért a modern gombáknál megfigyelt jelenségektől.

A kutatócsoport azt is megállapította, hogy a Prototaxites kövületek teljesen más kémiai jeleket hagytak, mint a gombák kövületei. Ez arra utal, hogy a Prototaxites nem tartalmazott kitint – a gombák sejtfallainak fő építőelemét és egyben a gombakirályság jellegzetességét. A Prototaxites kövületek ehelyett a ligninhez hasonló vegyületeket tartalmaztak, amelyek a növények fájában és kérgében találhatók.

További kutatások szükségesek a Prototaxites kövületekkel kapcsolatban, hogy pontosan megállapíthassák, valóban gombák voltak-e, vagy egy teljesen más típusú életformáról van szó, és hogy mi vezetett kihalásukhoz több száz millió évvel ezelőtt.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Mit gondolsz, miért tartott ennyi ideig a tudósoknak, hogy megfejtsék a Prototaxites eredetét?
  • Hogyan változtatná meg a véleményedet, ha kiderülne, hogy a Prototaxites valóban egy teljesen új életforma volt?
  • Mit tennél, ha te találnál egy hasonlóan rejtélyes ősi kövületet?
  • Mi lenne a legizgalmasabb dolog, ha a Prototaxites ma is élne?
  • Hogyan befolyásolhatja ez a felfedezés a jövőbeli őslénykutatásokat?




Legfrissebb posztok