
Szerzői jogok és az MI: új gazdasági keretrendszerre van szükség
Meglepő módon a Thomson Reuters maga is beszállt az MI-versenybe, és 2023-ban felvásárolta a CaseText-et, amely a CoCounsel nevű MI-asszisztenst fejleszti jogi szakemberek számára. David Wong, a Thomson Reuters termékigazgatója szerint a kiadóvállalat évente 200 millió dollárt fektet MI-funkciók fejlesztésébe.
Wong szerint az MI-rendszerek betanítása nem tartozik a méltányos használat körébe. “A szerzői jognak sokféle méltányos használata van. De kifejezetten egy MI-rendszer betanítása, amely magába foglalja és átalakítja a tartalmat egy olyan rendszerbe, amely használni, elemezni, másolni vagy reprodukálni tudja azt a tartalmat, nem méltányos használat” – nyilatkozta.
“Jobb gazdasági és szerzői jogi keretrendszerre van szükség ahhoz, hogy az MI-cégek és a tartalomgyártók együtt tudjanak innoválni” – hangsúlyozta Wong. “Ha teljes mértékben a méltányos használatra támaszkodunk, annak nem szándékolt következménye lehet, hogy falak épülnek, és a hozzáférés beszűkül. Mert ha az interneten közzétett tartalom azt jelenti, hogy egy MI-cég eljön és mindent elvesz, hogy olyan MI-rendszert hozzon létre, amely helyettesíti annak a tartalomnak az értékét, akkor nem lesz nagy ösztönzés a publikálásra, és nehezebb lesz a hozzáférés is.”
MI-nek optimalizált tartalom
Wong egy érdekes jelenségre is rámutatott: “A kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy ha valóban optimalizálni akarunk egy MI-rendszer javítására, más jellegű tartalmat írunk. Az ilyen típusú tartalom létrehozására nincs ösztönző, hacsak nem kompenzálják az embereket.”
“A jövőben sokkal gazdagabb lesz az alkotói ökoszisztéma, és sokan szeretnének majd publikálni, sőt, néha talán kifejezetten az MI kedvéért teszik ezt” – jósolja. Ez egy új üzleti lehetőséget is teremthet, ahol az embereket kifejezetten azért fizethetik, hogy MI-rendszerek számára optimalizált tartalmakat hozzanak létre.
Szakmai felhasználás: szükség van a forrásokra
A jogi és könyvelési szakmákban különösen fontos, hogy az MI megbízható forrásokkal dolgozzon. “A szakmai esetekben általában idézetre van szükség, és azt is tudni kell: Ez a jogi érv vagy az adózással kapcsolatos érvelés ezen a törvényen, elemzésen, véleményen vagy tárgyalt ügyön alapul”, magyarázza Wong.
Az OpenAI állításával ellentétben – miszerint modelljeik nem reprodukálják szó szerint a betanításhoz használt tartalmakat – a szakmai felhasználásban valójában a pontos hivatkozás elengedhetetlen. Ez még szorosabbá teszi a kapcsolatot a bemeneti adatok és az MI-rendszer kimenete között, ami egyértelművé teszi a méltányos kompenzáció szükségességét.
Az MI hatása a munkahelyekre
Wong nem gondolja, hogy az MI teljesen felváltaná az emberi munkát a tartalomgyártásban. “Rövid és középtávon az MI-alkalmazások többsége a rutinmunkát és a monoton feladatokat szünteti meg. A kreativitás és a problémamegoldás, amit egy embertől kapsz, ezekkel az eszközökkel lesz kiegészítve, és gyorsabban, hatékonyabban juthatsz el a kívánt eredményekhez.”
“Lehetséges, hogy mivel hatékonyabbá válsz, összességében kevesebb emberre lesz szükség, de nem fogsz látni teljes körű helyettesítést ezekben a szerepkörökben” – teszi hozzá.
Változások az ügyfelek munkafolyamataiban
Az MI-eszközök bevezetésének legnagyobb kihívása a munkafolyamatok átalakítása. “Most, hogy bizonyítottad, hogy egy MI-eszköz képes valaminek az első vázlatát elkészíteni vagy segíteni a kutatásban, hogyan építed be ezt a munkafolyamatodba? Hogyan illeszted bele az ügyfelekkel való kapcsolattartás módjába?” – teszi fel a kérdést Wong.
Pozitív meglepetés volt, hogy sok ügyfél felismerte: az MI nem csak munkadelegálásra alkalmas, hanem egyfajta ügynökként vagy asszisztensként is kihívhatja és tesztelheti az ötleteket. “Ha van némi háttéranyagod és tartalmad, például a Westlaw vagy a Checkpoint adóügyi tartalma, akkor viszonylag jól tájékozott vitapartnered lehet.”
Wong végső gondolata: nem a könyvtárak és katalógusok világát akarják megőrizni. Az MI-cégek és a Thomson Reuters céljai valójában összhangban vannak – iparágat megváltoztató MI-rendszereket akarnak létrehozni. “Egy olyan ökoszisztémát szeretnénk kialakítani, ahol mindenki ösztönözve van a helyes cselekvésre. Ha azt feltételezzük, hogy egy szuperintelligencia az ember képességeivel rendelkezik, akkor ennek az embernek képesnek kell lennie fizetni az oktatásért.”