
Mi az a hőbura, és miért ennyire veszélyes?
Lényeges szempont, hogy a hőbura magas légnyomású légtömeget jelent, amely mintegy sapkaként borul az egész atmoszférára, így csapdába ejti a meleget. Ugyanakkor ez nemcsak a hőmérsékletet emeli meg jelentősen – hiszen gyakran közel 38 °C-ot mérnek –, hanem a napsütéses órák számát is növeli, sőt, esőt is alig hoz, ezért a meleg folyamatosan felgyülemlik, és egyre elviselhetetlenebbé válik. A hőburák ráadásul különösen lassan oszlanak el, így ezek a hőhullámok akár hetekig is eltarthatnak; most is várhatóan július végéig tombol majd a forróság.
Rekordok, tartós veszély, kevés enyhülés
Például Columbia (Dél-Karolina) vagy Tallahassee (Florida) napokig akár 38-39 °C körüli csúcshőmérsékletet is elérhet – könnyen lehet, hogy rekordokat döntenek, mivel idén a magas páratartalom mellett még éjszaka sem csökken jelentősen a hőmérséklet. Ez azt jelenti, hogy a lakosság a veszélyes hőségben pihenni sem tud, ami jelentősen növeli az egészségügyi kockázatokat.
Életeket veszélyeztet a hőhullám
Az elmúlt években drámai mértékben nőtt a hőség miatti halálesetek száma: 2023-ban a CDC több mint kétszer annyi áldozatot regisztrált, mint 1999-ben. Ha a klímaváltozás folytatódik, a szélsőséges hőség egyre gyakoribb lesz. A következő napokban több mint 100 millió ember számára jelentős kockázatot jelent a hőség, és naponta 24-30 millióan lesznek extrém veszélyben. A szakemberek felhívták a figyelmet: ha valaki érintett, kövesse azokat a tudományos tanácsokat, amelyek segíthetnek túlélni ezeket a forró napokat.