
Gravitációs hullámok keresése világszerte
A LIGO, a Virgo és a KAGRA obszervatóriumok olyan gravitációs hullámokat keresnek, amelyeket többek között fekete lyukak és neutroncsillagok összeolvadása okoz. A kísérletek során nagy teljesítményű lézerekkel mérnek rendkívül apró távolságváltozásokat, akár több kilométerre elhelyezett tükrök között. A LIGO két amerikai helyszínen működik, Olaszországban található a Virgo, míg Japán ad otthont az első ázsiai, föld alá telepített KAGRA detektornak. Indiában is épül egy új berendezés, amelyet 2025 után indítanak el.
Kihívás az asztrofizikának
A mostani, GW231123 nevű esemény messze túlszárnyalja az eddig ismert legnehezebb, 140 naptömegű összeolvadást (GW190521 – A fekete lyuk születése [The Birth of a Black Hole]). A két összeolvadt fekete lyuk tömege mintegy 100 és 140 naptömeg volt, így az új objektum 225 naptömeget ért el. Az utólagos bejelentés oka, hogy a fekete lyukak rendkívül gyorsan forogtak, közel az általános relativitáselmélet határáig, emiatt a jel értelmezése rendkívül nehéz volt.
Új út a fekete lyukak kialakulásában
Az óriási tömegű fekete lyukakat hagyományos szupernóvák nem tudják létrehozni, ezért a szakértők feltételezik, hogy ezek „hierarchikus összeolvadás” eredményei: vagyis a most összeolvadt fekete lyukak is korábbi összeolvadásokból származnak. Ez a felfedezés alapjaiban változtathatja meg azt, amit a fekete lyukak kialakulásáról és fejlődéséről gondolunk.