
Felforgatott rétegek a tengerfenék alatt
Háromdimenziós szeizmikus adatok és kőzetminták alapján sikerült megfejteni a különös dombok szerkezetét. A vizsgálatokból kiderült, hogy a homokképződmények alatt található idősebb, fosszilis ősmaradványokból álló, könnyű iszapréteg a felszínre került, miközben a fiatalabb, nehezebb homokréteg átsüllyedt alá, helyenként a sziklákat átszelő repedéseken keresztül. Ezzel teljesen megfordult a hagyományos rétegződési sorrend, ahol jellemzően az idősebb üledék mélyebben helyezkedik el.
Különös mozgások, új fogalmak
A kutatók szerint ezt az átrendeződést földrengések vagy nyomásváltozások is kiválthatták, amelyek hatására a homok átmenetileg folyadékként viselkedhetett, és átbújt a tengerfenék repedésein az iszapos rétegek alá. Az elsüllyedt homoktömböket sinkitnek, míg az ennek hatására felszínre úszó iszapszigeteket floatitnek nevezték el.
Jelentősége a jövőre nézve
A mostani felfedezés azért is kiemelkedő, mert egészen új megvilágításba helyezi a föld alatti fluidumok és üledékek mozgását. Ez nem csupán tudományos szenzáció, hanem a szén-dioxid-tárolás és föld alatti tározók kialakítása szempontjából is kulcsfontosságú. A kutatók eredetileg is szén-dioxid-tárolásra vizsgálták ezt a térséget, ezért a folyamat jobb megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosan kezelhessük a föld alatti tárolókat.