Az első számítógép, amely emberi agyat kever szilíciummal

Az első számítógép, amely emberi agyat kever szilíciummal
Egyedülálló, emberi idegsejteket is tartalmazó számítógép jelent meg a piacon: a Melbourne-ben működő Cortical Labs kifejlesztette a CL1 nevű eszközt, amely egyszerre foglal magában hagyományos, szilíciumalapú hardvert és élő emberi neuronokat. Az újdonság egy cipősdoboz méretű rendszer, amelyet elsősorban betegségmodellezésre és gyógyszerkutatásra szánnak. Az eszköz különböző tápanyagokat tartalmazó közegében nőnek az emberi idegsejtek egy szilíciumchipen, amely elektromos impulzusok segítségével képes bizonyos viselkedésekre tanítani őket. Az előző rendszerhez, a DishBrainhez (DishBrain) hasonlóan a CL1 neuronhálózatát is betanították, hogy különféle információkat dolgozzon fel.

Hat hónapig él az agy a gépben

A CL1 életfenntartó rendszere folyamatosan szűri a salakanyagokat, szabályozza a hőmérsékletet, keveri a gázokat, és pumpákkal tartja mozgásban a közegét, így akár hat hónapon át képes életben tartani az idegsejteket. Mindez csupán néhány wattnyi energiát igényel. A kutatók tovább dolgoznak azon, hogy minél kevesebb sejt felhasználásával is minél jobban visszaadják az emberi agy összetett működését. A CL1-típusú rendszerek segítségével új gyógyszereket és kezeléseket fejleszthetnek ki neurológiai betegségek ellen, hiszen ezekkel a modellekkel részletesen tanulmányozható, hogyan tanulnak és dolgoznak fel információkat az élő neuronok.

 

Kérdések a mesterséges élő intelligencia körül

Az ilyen „szintetikus biológiai intelligencia” etikája körül már most vita folyik a tudósok körében: vajon érzékelhet-e szenvedést egy neurális modell, vagy kialakulhat-e valamilyen tudatosság. Jelenleg sokak szerint ezek alaptalan aggodalmak, de a kutatók hangsúlyozzák, hogy érdemes előre átgondolni a technológia etikai kérdéseit. A CL1 nagyjából 13 millió forintba kerül majd darabonként, és 2025 végétől lesz széles körben elérhető. Megfelelő laborháttér nélkül is használható lesz: a Cortical Labs távoli, felhőalapú hozzáférést is kínál az eszközhöz.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok