
Csillagközi vándorok a Föld közelében
2017 októberében egy eddig soha nem látott égi objektum haladt át a Naprendszeren: pályája, sebessége és minden jellemzője arra utalt, hogy egy másik csillag környezetéből érkezett, és a Tejúton keresztül sodródik tovább. Kiléte – ‘Oumuamua – gyors távozása miatt sem a Földhöz, sem a tudományos vizsgálatokhoz nem került igazán közel, mégis történelmi jelentőségű volt.
Alig két évvel később újabb hír kavarta fel az asztronómusokat: a 2I/Borisov nevű üstökös is olyan meredek pályán száguldott el, amit semmilyen helyi eredet nem indokolhatott. Nem sokkal ezután érkezett a harmadik ilyen különös látogató, a C/2019 Q4 (ATLAS) üstökös. Azóta már egyértelmű, hogy az ilyen objektumok rendszeresen megjelennek a Naprendszerben – csak legtöbbjük észrevétlenül száguld el mellettünk, mivel túl gyorsak és túl halványak ahhoz, hogy észleljük őket.
Mire következtethetünk a hullócsillagokból?
Fontos kiemelni, hogy a természet törvényszerűségei szerint sokkal több apró szikla létezik, mint óriási aszteroida vagy üstökös. Ez látható például abban is, hogy a Naprendszerben milliárd számra keringenek porszem-méretű törmelékdarabok, miközben a nagyobb testekből csak néhány ezer található.
Ha pedig ez az egész galaxisra igaz, akkor logikus, hogy minden egyes nagy vendég mellett milliószámra érkeznek parányi, akár porszemnyi idegen objektumok is, amelyek átszáguldanak a Föld légkörén – vagy akár bele is csapódnak bolygónkba. Többször is kimutatták már, hogy a Stardust űrszonda által gyűjtött por-minták között is akadtak csillagközi eredetűek. Sőt, bizonyos meteoritokban olyan apró kristályok is megtalálhatók, amelyek 4,6 milliárd évvel ezelőtt, egy másik csillag halálakor keletkeztek, és azóta utaztak keresztül a világűrön egészen a Naprendszer kialakulásáig.
Miért nehéz észlelni az idegen eredetű meteorokat?
A Föld évente mintegy 36 000 tonna, vagyis naponta közel 100 tonna „hazai”, azaz saját Naprendszerünkből származó mikrometeoritot nyel el, így nem meglepő, hogy a csillagközi látogatók az óriási mennyiségű helyi törmelék között elvesznek. A legnagyobb akadály mégis a pályák pontos visszakövetése: csak így bizonyosodhatunk meg egy meteor eredetéről, ha pontosan feltérképezzük, milyen útvonalon haladt át a Föld légkörében, egészen vissza a világűrig.
A meteoritok többsége hosszú, ellipszis alakú pályán mozog, de ha a pálya excentricitása (az ellipszis „nyúltsága”) egyenlő vagy nagyobb, mint 1, akkor már nincs a Nap gravitációjához kötve, vagyis egyszeri vendég; ilyen esetben a pályája hiperbola. Az eddig ismert három biztos csillagközi látogató mindegyikének excentricitása jóval 1 felett volt (‘Oumuamua: 1,2; Borisov: 3,4; ATLAS: 6,2).
Ahhoz, hogy egy meteor csillagközi eredetét bizonyítani lehessen, földi távcsőrendszerekkel több helyről kell egyidejűleg pontosan rögzíteni a mozgását. A valóságban azonban csak néhány ilyen meteorfigyelő-hálózat üzemel, és még kevesebb esetben áll rendelkezésre kellően pontos adat ahhoz, hogy egyértelműen kijelenthessük: egy meteor másik csillagrendszerből érkezett.
Kutatási eredmények, rejtélyes meteoritok
Néha azonban sikerül izgalmas nyomokra bukkanni. Például az Észak-Amerikai Meteor Orbit Radar 7,5 év alatt legalább 160 000 meteor pályáját rögzítette, ezek közül öt pedig hiperbolikus, vagyis minden kétséget kizáróan csillagközi pályán mozgott. Bár a minta statisztikailag még nem elegendő végleges kijelentésekhez, az eredmény nagyon meggyőző: valóban idegenek csapódnak olykor a Föld légkörébe.
Még többet segítene, ha még több automata kamera figyelné az eget a világ különböző pontjain, hiszen minél több hullócsillagot figyelünk meg, annál valószínűbb, hogy elkapunk néhány olyan példányt is, amelyek szó szerint idegenek. Ezek a meteoritok értékes kozmikus ajándékok: alapvető információkat árulhatnak el arról, hogyan formálódtak más csillagok körül bolygók és kis égitestek, sőt, akár abban is, pontosan honnan érkeztek.
Galaktikus minták a zsebünkben
Mindezeket figyelembe véve lenyűgöző belegondolni, hogy a Földre nap mint nap mikroszkopikus, rejtélyes szilánkok hullanak, amelyek idegen csillagok szülöttei. Ingyen kapjuk a galaxis legkülönlegesebb mintáit – csak rajtunk múlik, mennyire ügyesen tudjuk felfogni és megfejteni őket.