Négy Dolog, Aminek Nem Kellett Volna Megtörténnie Tavaly, De Mégis Megtörtént

Featured Image
Vélemény: Boldog új évet! Szokás szerint ilyenkor bátran előretekintünk a következő tizenkét hónapra. De valóban tudni szeretnéd, mi vár ránk? Én sem gondoltam volna. Ehelyett itt van négy technológiai esemény, amelyek nem úgy alakultak 2024-ben, ahogyan elképzeltük, különösebb sorrendről vagy súlyról nem beszélhetünk, de mindenképp hírt adnak a technológiai évünkről. Miért éppen négy? Miért nem három vagy öt? Csak szeretjük a kettes hatványokat. Kezdődjön hát a műsor!

Oracle marad Oracle

Ez önmagában is elegendő lenne egy mini listához, ha figyelembe vesszük az úgynevezett Java-licencelési botrányt. Svédországban egy betegnyilvántartó szoftvert vezettek be, amely olyannyira rosszul sikerült, hogy az emberek kénytelenek voltak visszatérni a kézi rendszerekhez – ráadásul a techóriást komoly adatvédelmi bírságokkal sújtották. Az igazi győztes azonban az a HR-rendszer volt, amely nemcsak túllépte a költségvetést, de alulmúlta a teljesítményt is, így jelentős mértékben hozzájárult Európa legnagyobb önkormányzatának csődjéhez. Ilyen szolgáltatást ritkán kap az ember.

A Internet Archive szörnyű éve

Az Internet Archive-ot is támadták a kiberbűnözők, hasonlóan a Brit Könyvtárhoz, ami hónapokig tartó szolgáltatáskimaradásokat okozott, amelyekre sok ember támaszkodik. Csak azok számára nem visszataszító ez, akik nem értékelik az ismeretekhez való hozzáférést, mint egy igazságos és szabad kultúra alapját.

Sajnos az Archive számára ez magában foglalja a Sony és a Universal lemezcégek 600 millió dolláros kártérítési követelését szerzői jogsértés miatt. Az Archive Wayback Machine ugyanis weboldalak történelmi pillanatképeit őrzi meg, és ezek néha licencelt zenét is tartalmaznak. Így, miközben a lemezkiadók dolga, hogy a zenészek éhezzenek, a Wayback Machine megszüntetése kötelező. Az a tény, hogy a zenészek ügyvédjei hasznosnak találják a szerzői jogok és az időbeli események követésére, pusztán egybeesés.

És a legnagyobb kiesés díjazottja 2024-ben…

Ha a bánat szereti a társaságot, akkor a hálózati kiesések több örömöt hoztak a világ minden tájára, mint egy Beatles sláger. Egy hibás konfiguráció, egy elrontott frissítés. Egy energiaellátási probléma – ezek a pillangószárnycsapások káoszt szabadítanak fel a világban. Gondoljunk csak az Instagram 3,3 millió elvesztett kapcsolatára vagy a Cloudflare 5 milliójára. Kisebb szereplők is voltak, mint a megközelíthetetlen Facebook – az epikus 11,1 millió felhasználói kiesésével. Ez az eset még a Meta második nagy kiesésével is keveredett az év folyamán, bizonyítva Zuck elkötelezettségét, hogy bőséges hírt biztosítson a tech hírportálok számára. (Ha te is szereted a kieséseket, itt van a globális jelentés az évre.)


Apple Vision

Az AI és a kvantumszámítás mellett a virtuális és kiterjesztett valóság is olyasmi, ami remek ötletnek tűnik, amíg nem próbálod hasznossá tenni. Bármennyi millió dollárt is költjenek rá, az Apple Vision Pro szemüvegek bejelentésekor nagy figyelmet kaptak. Az Apple belépése egy új szektorba mindig figyelemfelkeltő, de azóta kevesebb visszhangot kapott, mint egy borostyánba zárt méhecske zümmögése. Nincsenek gyilkos alkalmazások, sőt fejlesztés alatt álló alkalmazások sem.

Az Apple Lisa forradalmi volt, de túlságosan drága ahhoz, hogy eladja, míg a Mac negyedannyiért végül sikeres lett. Az 3.500 dolláros Apple Vision Pro az 800 dolláros áron is haszontalan maradna.