
A robotok természetes mozgásának kihívása
“Ezek a kezdeti eredmények izgalmasak, de úgy gondoljuk, hogy csupán ízelítőt nyújtanak technológiánk teljes potenciáljából” – közölték a vállalat képviselői. “Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a megtanult mozgásmintákat minden valós helyzetben alkalmazhatóvá tegyük.”
A robotok már évek óta képesek futni, ugrani, szaltózni, és legyőzni minket sakkban. Azonban az olyan egyszerű feladatok végrehajtása, mint az egyenes vonalban való járás, továbbra is komoly kihívást jelent. Ezt a problémát Moravec-paradoxonnak nevezik: a számítógépek kiválóak a bonyolult számításokat igénylő feladatokban, de hiányzik belőlük az evolúció során kifejlődött, valós világból származó tapasztalati visszacsatolás.
Mesterséges intelligencia a megoldáshoz
A Figure mérnökei megerősítéses tanulást alkalmaztak, amely során virtuális robotok ezreit helyezték egy fizikai szimulátorba, amely különböző terepeket modellezett. A virtuális robothadsereg természetes mozdulatait jutalmazva finomították a járásukat, majd a “Tanult Természetes Járás” modellt feltöltötték egy valódi Figure 02 robotba. Az eredmény egy olyan android lett, amely meglepően természetesen mozog: sarokleütéssel, lábujjlendítéssel és szinkronizált karlengetéssel.
Ipari alkalmazások
A Figure megerősítéses tanulási technikája kulcsfontosságú a kaliforniai vállalat azon tervei szempontjából, hogy robotjait gyárakban vethesse be. 2024-ben már tesztelték humanoid robotjaikat egy BMW gyárban, és idén továbbiakat terveznek alkalmazni. Eközben a texasi székhelyű versenytárs, az Apptronik is piacra dobja Apollo nevű humanoid robotját, amelyet 2025 végéig a Mercedes-Benz gyáraiban használnak majd, míg az Agility Robotics által fejlesztett Digit robotot idén vezetik be a raktárakban.
További részletek itt. (Link a weboldalra)