Gmail búcsút int az SMS kódoknak: jön a QR kóddal való bejelentkezés

Gmail búcsút int az SMS kódoknak: jön a QR kóddal való bejelentkezés
A Google tervei szerint a közeljövőben megszünteti a hagyományos, SMS-ben küldött hatjegyű hitelesítési kódok használatát a Gmail kétfaktoros azonosítási rendszerében. Ross Richendrfer, a Gmail szóvivője szerint a következő hónapokban bevezetésre kerülő QR-kódos megoldás célja a globális szinten elharapódzó SMS-visszaélések visszaszorítása.

Miért volt szükség eddig az SMS kódokra?

A Google az SMS kódokat eddig két célra használta: egyrészt annak ellenőrzésére, hogy valóban a Gmail-fiók tulajdonosa próbál-e bejelentkezni, másrészt pedig hogy megakadályozza a bűnözőket abban, hogy tömeges mennyiségben hozzanak létre e-mail fiókokat spam és malware terjesztése céljából.

Az SMS-alapú védelem sebezhetősége

Bár az SMS-kódok használata még mindig jobb megoldás, mint ha egyáltalán nem lenne kétfaktoros azonosítás, ez a módszer sem tökéletes. A csalók különböző trükkökkel rá tudják venni a felhasználókat a kódok megosztására, ráadásul előfordulhat, hogy a felhasználó épp nem fér hozzá ahhoz az eszközhöz, amire a kód érkezik. A rendszer biztonságossága nagyban függ a mobilszolgáltatók biztonsági gyakorlatától és ügyfélszolgálatuk éberségétől is.

A csalók pénzt keresnek az SMS-ekkel

Az új megoldás bevezetésével a Google egy újabb típusú csalást is ki tud küszöbölni, az úgynevezett forgalomgenerálást vagy díjcsalást. A csalók ugyanis nagy mennyiségű SMS küldésére próbálják rávenni az online szolgáltatókat az általuk ellenőrzött telefonszámokra, mivel minden egyes kézbesített üzenet után pénzt kapnak.


A QR-kódos jövő

A változtatások életbe lépése után a telefonszámok ellenőrzése már nem hatjegyű kóddal történik majd, hanem a felhasználóknak egy QR-kódot kell beolvasniuk okostelefonjuk kamerájával. Ez a módszer kiküszöböli annak kockázatát, hogy a felhasználókat megtévesszék és kódmegosztásra vegyék rá, valamint teljesen megszünteti a mobilszolgáltatókhoz köthető biztonsági kockázatokat, beleértve a SIM-kártya csalásokat is.

  • Mit szólsz hozzá, hogy a Google a QR-kódok felé mozdul el a biztonság növelése érdekében?
  • Hogyan biztosítanád a felhasználók adatainak védelmét egy ilyen forgatókönyvben?
  • Te mit tennél, ha a szolgáltatóid az SMS-kód alapú azonosítást megszüntetnék?




Legfrissebb posztok