Az élettartam meghosszabbítása leszokással
Az elemzés szerint, ha egy napi 10 szálat fogyasztó dohányos január 1-jén leszokik, akkor január 8-ra egy teljes napnyi életet menthet meg. Február 5-ig történő leszokással egy hetet, míg augusztus 5-ig tartó leszokással egy teljes hónapot nyerhet. Az év végére akár 50 nappal is növelheti az élettartamát, derül ki az értékelésből.
Sarah Jackson, az UCL alkohol- és dohánykutatási csoportjának vezető kutatója elmondta: „Az emberek általában tudják, hogy a dohányzás káros, de hajlamosak alábecsülni ennek mértékét. Átlagosan, azok a dohányosok, akik nem szoknak le, körülbelül egy évtizeddel rövidítik meg életüket. Ez tíz év értékes idő, életpillanatok és mérföldkövek a szeretteikkel.”
A dohányzás következményei és a tanulmányok részletei
A dohányzás a világ egyik vezető megelőzhető halálokaként évente körülbelül a hosszú távú használók kétharmadát öli meg. Nagyjából 80 000 halálesetért felelős évente az Egyesült Királyságban, valamint az angliai összes rákhalálozás egynegyedéért.
A tanulmányt az Egészségügyi Minisztérium rendelte meg, és a legújabb adatokat használja fel a British Doctors Study nyomán, amely 1951-ben kezdődött, mint az egyik első nagy tanulmány a dohányzás hatásairól, valamint a Million Women Study, amely 1996 óta követi nők egészségét.
Míg egy korábbi, 2000-ben a BMJ-ben végzett vizsgálat szerint egyetlen cigaretta átlagosan körülbelül 11 perccel csökkentette az élettartamot, a legfrissebb, a Journal of Addiction-ben közzétett elemzés majdnem duplájára, 20 percre növelte ezt az értéket – 17 percet férfiaknál, és 22 percet nőknél.
Az egészségügyi és gazdasági következmények
„Néhányan azt gondolhatják, hogy nem bánják, ha kihagynak néhány évet az életükből, tekintve, hogy az öregkor gyakran krónikus betegségekkel vagy fogyatékossággal jár. De a dohányzás nem rövidíti meg a végső, egészségtelen időszakot” – mondta Jackson a Guardiannek. „Elsősorban a viszonylag egészséges középkorú évekből vesz el, előrehozva a rossz egészségi állapot kialakulását. Ez azt jelenti, hogy egy 60 éves dohányos egészségi profilja tipikusan a 70 éves nem dohányzóéhoz hasonló lesz.”
Bár néhány dohányos hosszú életet élhet, mások dohányzással összefüggő betegségekben szenvedhetnek és akár a 40-es éveikben meghalhatnak. A különbségek a dohányzási szokások eltéréseivel magyarázhatók, mint például a használt cigarettatípus, a belélegzett szívások száma és mélysége. Az emberek eltérően reagálnak a cigarettafüstben található mérgező anyagokra is.
Leszokás és egészségügyi előnyök
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a dohányosoknak teljesen le kell szokniuk, hogy teljes mértékben élvezhessék az egészségügyi és élettartambeli előnyöket. Korábbi kutatások kimutatták, hogy nincs biztonságos dohányzási szint: a szívbetegség és a stroke kockázata körülbelül csak 50%-kal alacsonyabb azoknál, akik napi egy szál cigarettát szívnak, szemben azokkal, akik napi 20 szálat. Bármely életkorban történő leszokás jótékony hatású, de minél hamarabb felhagynak a dohányosok ezzel a halálos szokással, annál hosszabb és egészségesebb életre számíthatnak.
Az Egészségügyi Minisztérium közölte, hogy a dohányosok tanácsokat, támogatást és forrásokat találhatnak az NHS Quit Smoking alkalmazásban és az online Personal Quit Plan-ban, amely egyénre szabott tanácsokat nyújt.
Prof. Sanjay Agrawal, a Royal College of Physicians dohányzással foglalkozó különleges tanácsadója szerint: „Minden elszívott cigaretta értékes perceket vesz el az életből, és az összesített hatás pusztító, nemcsak az egyének, hanem az egészségügyi rendszerünk és gazdaságunk számára is. Ez a kutatás erőteljes emlékeztető arra, hogy sürgős szükség van a cigarettázás megszüntetésére, mint a vezető megelőzhető halál- és megbetegedés-okok az Egyesült Királyságban.”