Az űrverseny új szereplője: a Firefly készül tőzsdére lépni

Az űrverseny új szereplője: a Firefly készül tőzsdére lépni
A Firefly űripari vállalat idén történelmi sikereket aratott, köztük az első kereskedelmi holdraszállással, és most hivatalosan is bejelentette tőzsdére lépési szándékát. Útja a nyilvános piacokra új szakaszt jelent az ambiciózus cég számára, amely a Nasdaq Global Marketen kíván megjelenni, $FLY szimbólummal.

Komoly bevételek, de még nagyobb költségek

A Firefly 2024 első negyedévében 55,8 millió dollár (kb. 20,3 milliárd forint) bevételt ért el, szemben a tavalyi 8,3 millió dollárral (3 milliárd forint). Ennek zömét, mintegy 19 milliárd forintot a Kék Szellem (Blue Ghost) holdi leszállóegység-projekt hozta, indításból mindössze 1,8 milliárd forint származott. Az eladások költségei azonban szinte teljesen felemésztették a bevételt: az első negyedéves kiadások 19,2 milliárd forintra rúgtak, így mindössze 800 millió forint bruttó profit maradt. Az egész éves veszteség 2024-ben elérte a 84 milliárd forintot, meghaladva a tavalyi 49 milliárd forintot. Az első negyedév végére 21,8 milliárd forint nettó veszteséget könyveltek el, hiszen a hardverfejlesztés rendkívül költséges iparág.

Nagy lehetőségek a láthatáron

A társaság 62,3 milliárd forintnyi (176,9 millió USD) készpénzzel vág neki a tőzsdére lépésnek, miközben jelentős tartozást cipel: összesen 61 milliárd forint (173,6 millió USD), ebből egyetlen hitel 47,8 milliárd forint (136,1 millió USD), amelyet részben az IPO-ból terveznek törleszteni.

Számos fontos partnerség kínál lehetőséget a növekedésre: például együttműködnek a Northrop Grumman védelmi óriással az újrahasznosítható Eclipse hordozórakétán, a Lockheed Martinnal pedig akár 25 indításról szóló megállapodást kötöttek. Az Elytra névre keresztelt űrszállítási szolgáltatás is hamarosan bemutatkozik.

Tele van a rendelési könyv

Az ügyféligények kiemelkedőek: március végére a be nem váltott megrendelések és szerződések összege elérte a 400 milliárd forintot (1,1 milliárd USD), ami duplája a tavalyi 202 milliárd forintnak. Ez főként három, az Alpha rakétára szóló többszöri indításra, illetve a Kék Szellem (Blue Ghost) holdi szállítására kötött szerződésnek köszönhető.


Ellenőrzött irányítás, újabb űrvállalati hullám

A Nasdaq szabályainak kihasználásával az AE Industrial Partners továbbra is döntő befolyással rendelkezik majd a Firefly irányításában, még a tőzsdei bevezetés után is. A Firefly IPO-ja egy lassabb időszak után új lendületet adhat a piacnak, amelyet nemrég A Voyager Space tőzsdére lépése is mozgásba hozott.

2025, adrienne, techcrunch.com alapján

  • Te bízol egy olyan cégben, ahol még mindig ekkora veszteség van?
  • Te elfogadnád, hogy egy befektető kézben tartson mindent, akkor is, ha tőzsdére mennek?
  • Te szerinted meddig lehet ennyi adóssággal biztonságosan működni?




Legfrissebb posztok