Az orosz hackerekre ismét lecsapott a rendőrség – de meddig?

Az orosz hackerekre ismét lecsapott a rendőrség – de meddig?
Jelentős nemzetközi akcióval próbálták megtörni a NoName057(16) nevű oroszbarát hackercsoport lendületét, amely 2022 márciusa óta sorra támadja Európa, Izrael és Ukrajna kulcsfontosságú intézményeit. Az Europol és az Eurojust koordinálásával, tizenkét ország együttműködésében 2025. július 15-én egyszerre csaptak le a csoport tagjaira és infrastruktúrájára több országban, köztük Németországban, Lettországban, Spanyolországban, Olaszországban, Csehországban, Lengyelországban és Franciaországban.

Káoszkeltés egész Európában

A NoName057(16) Telegram-csatornákon keresztül szervezi a DDoS-támadásokat, önkéntesek számítógépeit felhasználva bombázzák a kiválasztott célpontokat. Azok az európai országok, amelyek támogatják Ukrajnát, rendszeresen esnek áldozatul: NATO-weboldalak, kormányzati hivatalok, közlekedési szolgáltatások, bankok, védelmi cégek, médiacsatornák és energiaszolgáltatók is sorra kerülnek. Németországban 14 támadás okozott zavart 230 különböző szervezetnél, köztük fegyvergyáraknál és áramszolgáltatóknál. A támadások több napig tartottak, szolgáltatáskieséseket okoztak, veszélyeztetve a működést.

Választási és csúcstalálkozós hullám

Nemcsak Németország, hanem Svédország és Svájc is célponttá vált: bankokat és hivatalos oldalakat támadtak meg az európai választások idején, Svájcban pedig különösen aktívak voltak, amikor az ukrán elnök 2023 júniusában szólt az országgyűléshez, illetve a 2024-es békecsúcson. Hollandiát is megtámadták a júniusi NATO-csúcson.

Pillanatnyi fellélegzés

Az akció során több mint 100 szervert kapcsoltak le, két személyt vettek őrizetbe (egy főt Franciaországban, egy főt Spanyolországban), valamint hét európai elfogatóparancsot adtak ki – ebből hatot Németország, egyet Spanyolország, többségüket oroszországi lakosok ellen. A hatóságok 1100 résztvevőnek és 17 adminisztrátornak küldtek figyelmeztetést a Telegramon. Bár a művelet súlyos csapásnak tűnik, a fő szervezők továbbra is Oroszországban rejtőznek, így a szakértők szerint ez csak átmeneti enyhülést hozhat. Azóta is folytatódnak a támadások – főként német cégek ellen.

2025, adrienne, www.bleepingcomputer.com alapján

  • Te mivel próbálnád megakadályozni az ilyen támadásokat?
  • Szerinted meddig érdemes együttműködni más országokkal ilyen ügyekben?
  • Te mit tennél, ha a saját munkahelyedet érné egy ilyen támadás?




Legfrissebb posztok