
Bukdácsoló blokkolás
A Kalózvédő Pajzs 2024 februárja óta kötelezheti az internetszolgáltatókat, de újabban a VPN- és DNS-szolgáltatókat is, hogy legfeljebb 30 percen belül blokkolják a gyanús, szerzői jogot sértő tartalmakat – elsősorban futballmeccsek közvetítését. A jogtulajdonosok örülnek, de az általános tiltások miatt sorra válnak elérhetetlenné teljesen jogszerű oldalak is, például a Google egyes domainjei, állami honlapok vagy éppen a fizetési felületek. Ez a túlzott blokkolás nemcsak az ipart háborította fel, hanem a mesterséges intelligencia-iparban érdekelt techcégeket is, mivel az átláthatóság teljes hiánya mellett a tévesen letiltott oldalaknak sincs jogorvoslati lehetőségük.
Jogállam kontra cenzúra
Az Európai Bizottság szerint a DSA nem ad jogalapot arra, hogy egy nemzeti hatóság önhatalmúlag tiltsa le az oldalakat, ráadásul az intézkedéseknek egyidejűleg az alapvető jogokat is védeniük kell. Az olasz hírközlési hatóság most már mind a DNS-, mind a VPN-szolgáltatókat kötelezi a tiltásra, de adatszakértők szerint egy VPN-szolgáltató blokkolása veszélybe sodorhatja a felhasználók online adatvédelmét. Már volt olyan olasz VPN cég (AirVPN), amely emiatt tiltakozott.
Francia és spanyol példa – mindenki blokkol
A szigor egyáltalán nem egyedi: Franciaországban 2025 májusában a párizsi bíróság ítélete alapján például öt DNS-szolgáltatót köteleztek több mint 200 illegális sportstream-oldal blokkolására – ilyen például a TechRadar –, míg Spanyolországban a LaLiga és a Telefónica is egyre gyakrabban él az IP-alapú tiltással, aminek következtében már Google Fonts és állami oldalak is áldozatul estek. Mivel ezek a tömeges blokkolások jelentős “mellékhatásokat” eredményeznek, az amerikai Cloudflare DNS-cég például perre ment a spanyol hatóságokkal.
Olaszország – intő példa vagy elrettentő?
Az i2Coalition végrehajtó igazgatója, Christian Dawson szerint az olasz rendszer elrettentő példa. Mint mondta: Olaszország szerinte tankönyvi, de riasztó modell – csak remélni lehet, hogy nem másolják le a többiek. Az EU döntése most arra kényszerítheti az olaszokat, hogy az alapjogokat is figyelembe vegyék az online blokkolás során.