
Az MI ne legyen kolléga, csak eszköz
A dolgozók korosztálytól függetlenül egyetértenek abban, hogy az MI feladata elsősorban a munkájuk támogatása, nem pedig a teljes emberi munkaerő kiváltása. A válaszadók 89 százaléka szerint az MI-t eszközként kell kezelni, nem munkatársként. Emellett 84 százalékuk úgy gondolja, hogy az MI-re főleg az automatizálható, ismétlődő feladatokat kellene bízni, nem pedig az egész munkakört átruházni rá – ez a nézet minden vállalatméretnél stabil.
Automatizálás, de csak okosan
A fiatal munkavállalók a leglelkesebbek: a Z generáció 70 százaléka önállóan sajátította el a legtöbb MI-eszköz használatát, míg az idősebbeknél ez csak 40 százalék. A Z generáció tagjainak 90 százaléka biztos benne, hogy az MI jelentős időt takarít meg nekik, sőt, harmaduk akár napi 89 perccel (kb. 1,5 órával) is kevesebbet dolgozhat a technológia révén. A legszívesebben a szabályzat-összefoglalást, időbeosztás-készítést, bér-ellenőrzést vagy szabadságnyilvántartást bíznák gépre – de az empátiát vagy komplex döntéseket igénylő feladatokat nem cserélnék le automatikára.
Előnyben a gyorsak
Az MI radikálisan alakítja át a munka világát: egyszerűbbé, gyorsabbá és kreatívabbá teheti a mindennapokat, de csak azok húznak hasznot belőle igazán, akik merik és tudják használni. A cégeknek nem szabad tétovázniuk – aki lemarad, az kimarad ebben a mesterséges intelligencia-versenyben.