
Évtizedes rejtély a peremen
A legendás Kilencedik bolygó létezése hosszú ideje izgatja a tudósokat, de eddig csak közvetett bizonyítékok támasztották alá. Az új jelölt a Neptunuszon is túl, a Naprendszer szélén pályázik a bolygó címére. Olyan távol keringene a Naptól, hogy tömege többszöröse lehet a Földének, és annyira halvány, hogy eddig nem sikerült közvetlenül lefényképezni.
Régi adatból új nyom
A legújabb nyomra két, évekkel ezelőtt leállított műhold – az 1983-ban indított IRAS és a 2006-2011 között működő AKARI – archív infravörös adatai között bukkantak rá. A kutatók lassan mozgó objektumokat kerestek, amilyenek egy ekkora távolságban keringő bolygótól várhatók. A szűrés után egyetlen ígéretes jelölt maradt: egy halvány pont, amely mindkét műhold képein azonos színnel és fényerővel jelent meg, követve a feltételezett bolygóra jellemző mozgást.
Még több bizonyíték kell
Miközben a kutatóközösség nagy részének meggyőzéséhez ennél erősebb bizonyítékra lesz szükség, 2025 új távlatokat nyithat. Chilében épül a Vera C. Rubin Obszervatórium (Vera C. Rubin Observatory), amely a világ legnagyobb digitális kamerájával felszerelve minden eddiginél mélyebbre pillant majd az űrbe. Ha a Kilencedik bolygó valóban ott kering valahol, a következő évek során végre leleplezheti magát.