
A benzaldehid és a régi kutatás újjáéledése
Egy japán kutatócsoport, Hideyuki Saya vezetésével – élén a korábbi benzaldehides vizsgálatok egyik úttörőjének lányával, Jun Saitóval –, most megfejtette, hogyan fejti ki daganatellenes hatását a benzaldehid. Ez a vegyület adja többek között a mandula, a sárgabarack és a füge aromáját is. Már az 1980-as években felfedezték, hogy a benzaldehid és származékai gátolják a sejtosztódást, különösen egereken végzett kísérletekben. A mostani vizsgálatok feltárták a benzaldehid hatásmechanizmusát vastagbélben kifejlődő hasnyálmirigyrákos egérmodelleken.
Túl a megszokott terápiákon
Laboratóriumi körülmények között a benzaldehid képes volt megállítani olyan rákos sejtvonalak növekedését is, amelyek korábban ellenálltak a sugárkezelésnek vagy az osimertinibnek (ez a szer egy növekedési faktor receptor gátló). Érdekesség, hogy a benzaldehid hatása összeadódott a sugárkezeléssel, így együttesen még a legmakacsabb sejtek is elpusztultak.
Hogyan hat a benzaldehid?
A kutatók kimutatták, hogy a benzaldehid legfontosabb hatása egy 14-3-3 nevű fehérje blokkolása. Ez a protein kulcsszerepet játszik a ráksejtek túlélésében, és közvetlenül felelős azért is, hogy a sejtek ellenállnak a terápiáknak, valamint szabadon változtatják formájukat. A benzaldehid képes megakadályozni, hogy ez a fehérje kölcsönhatásba lépjen egy meghatározott módon módosított (Ser28-foszforilált) hiszton H3 fehérjével. Ezzel gátolja bizonyos gének kifejeződését, amelyek a kezelésekkel szembeni ellenállásért és a mozgékonyságért felelősek.
Ígéretes jövőkép
Mindezek eredményeként a benzaldehid nemcsak a daganat növekedését állítja meg, hanem akadályozza az áttétek kialakulását is. Egérkísérletekben jelentősen csökkent a hasnyálmirigyrák terjedése a tüdőbe. Bár a 14-3-3 fehérje alapvetően fontos az egészséges sejtek számára is, így közvetlen gátlása veszélyes lenne, a benzaldehid csak egy speciális kölcsönhatást akadályoz, éppen ezért lehet mellékhatásmentes célpont. A kutatók szerint ez a módszer arra is alkalmas lehet, hogy más, már alkalmazott célzott onkológiai terápiákkal kombinálják.