Az exobolygók jóval nagyobbak, mint eddig hittük

Az exobolygók jóval nagyobbak, mint eddig hittük
A Kaliforniai Egyetem (University of California, Irvine) asztrofizikusai több mint 200 ismert exobolygót vizsgáltak, és arra jutottak, hogy ezek jóval nagyobbak lehetnek, mint korábban feltételeztük. Ez az eredmény átírhatja, mely távoli égitesteket tekinthetünk a földönkívüli élet szempontjából érdekesnek. Az exobolygók méretét eddig leginkább úgy próbálták meghatározni, hogy megmérték, mennyire halványul el a csillag fényessége, amikor a bolygó elhalad előtte. Ez gyakorlatilag a bolygó árnyékának mérését jelenti.

Fényzaj miatt téves becslések

A kutatók rájöttek, hogy több exobolygó is kisebbnek tűnik, mint valójában, mert a TESS űrtávcső (Transiting Exoplanet Survey Satellite) megfigyeléseibe beleszámít a közeli csillagok fénye is. Ez a zavaró fény “kontaminálja” a méréseket, így a bolygók valójában nagyobbak, mert nagyobb fényveszteséget okoznak, mint korábban gondoltuk. Ehhez a megállapításhoz Han Te doktorandusz és csapata több száz tanulmány adatait gyűjtötte össze, majd számítógépes modellekkel becsülték meg, mennyire befolyásolta a szomszédos csillagok fénye az exobolygók átmérőjének mért értékét. A Gaia-misszió adatait is felhasználták a pontosabb becslés érdekében.

Kevesebb Föld-szerű bolygó létezik?

Ez azt jelenti, hogy a Föld-méretű, kőzetbolygónak hitt exobolygók száma eddig is alacsony volt, most azonban az is kiderült, hogy még kevesebb ilyen lehet. A TESS eddig csupán három olyan egybolygós rendszert talált, amelyekről úgy gondolták, hogy hasonlítanak a Földre – de ezek most mind nagyobbnak bizonyultak. Így nagyobb eséllyel lehet szó vízvilágokról, amelyeket teljes egészében egyetlen hatalmas óceán boríthat, vagy akár gázóriásokról, mint az Uránusz vagy a Neptunusz. Ez jelentősen befolyásolja a földönkívüli élet keresését, hiszen a vízvilágokon hiányozhatnak azok az adottságok, amelyek a Földön segítik az élet fejlődését.

Új kutatási irányok, óvatosabb értelmezések

Az eredmények hatással lehetnek arra is, hogy mely bolygókra összpontosítanak majd a James Webb-űrtávcsővel (James Webb Space Telescope), és újraéleszthetik a vitákat a Tejútrendszerben létező vízvilágok számáról is. A csapat most újabb bolygókat vizsgál át, amelyek méretük miatt eddig lakhatatlannak tűntek, és felhívják a figyelmet arra is, hogy óvatosan kell bánni a TESS-hez hasonló űrtávcsövek adataival.

2025, adrienne, phys.org alapján

  • Te mit gondolsz, mennyire lehet bízni a tudományos mérésekben, ha ilyen könnyen torzulhatnak az adatok?
  • Ha te lettél volna a kutató, mit tettél volna másképp a mérések pontossága érdekében?




Legfrissebb posztok