
Fényzaj miatt téves becslések
A kutatók rájöttek, hogy több exobolygó is kisebbnek tűnik, mint valójában, mert a TESS űrtávcső (Transiting Exoplanet Survey Satellite) megfigyeléseibe beleszámít a közeli csillagok fénye is. Ez a zavaró fény “kontaminálja” a méréseket, így a bolygók valójában nagyobbak, mert nagyobb fényveszteséget okoznak, mint korábban gondoltuk. Ehhez a megállapításhoz Han Te doktorandusz és csapata több száz tanulmány adatait gyűjtötte össze, majd számítógépes modellekkel becsülték meg, mennyire befolyásolta a szomszédos csillagok fénye az exobolygók átmérőjének mért értékét. A Gaia-misszió adatait is felhasználták a pontosabb becslés érdekében.
Kevesebb Föld-szerű bolygó létezik?
Ez azt jelenti, hogy a Föld-méretű, kőzetbolygónak hitt exobolygók száma eddig is alacsony volt, most azonban az is kiderült, hogy még kevesebb ilyen lehet. A TESS eddig csupán három olyan egybolygós rendszert talált, amelyekről úgy gondolták, hogy hasonlítanak a Földre – de ezek most mind nagyobbnak bizonyultak. Így nagyobb eséllyel lehet szó vízvilágokról, amelyeket teljes egészében egyetlen hatalmas óceán boríthat, vagy akár gázóriásokról, mint az Uránusz vagy a Neptunusz. Ez jelentősen befolyásolja a földönkívüli élet keresését, hiszen a vízvilágokon hiányozhatnak azok az adottságok, amelyek a Földön segítik az élet fejlődését.
Új kutatási irányok, óvatosabb értelmezések
Az eredmények hatással lehetnek arra is, hogy mely bolygókra összpontosítanak majd a James Webb-űrtávcsővel (James Webb Space Telescope), és újraéleszthetik a vitákat a Tejútrendszerben létező vízvilágok számáról is. A csapat most újabb bolygókat vizsgál át, amelyek méretük miatt eddig lakhatatlannak tűntek, és felhívják a figyelmet arra is, hogy óvatosan kell bánni a TESS-hez hasonló űrtávcsövek adataival.