
Pénzügyi hatások és költségek
A támadás komoly anyagi következményekkel járt: az UNFI szerint várhatóan jelentősen befolyásolja a 2025-ös pénzügyi év negyedik negyedévének eredményeit, mind a nettó profit, mind az EBITDA csökkenhet. Az incidens utáni hetekben csökkent az értékesítés volumene, miközben a működési költségek emelkedtek, a helyreállítás és kivizsgálás pedig további kiadásokkal járt. A vállalat rendelkezik kiberbiztosítással, amely várhatóan fedezi a károkat, de a teljes kárigény és rendezés akár 2026-ig is elhúzódhat.
Még mindig kevés a részlet
Maga a kibertámadás június 5-én történt, amely miatt az UNFI több rendszert leállított, azonnali fennakadást okozva a megrendelésekben és munkarendben. A cég külső szakértők bevonásával vizsgálja az ügyet, és a hatóságokat is értesítették, de egyelőre nem közölték, pontosan milyen típusú támadás történt, illetve hogy egy zsarolóvírus-banda vállalta-e érte a felelősséget. Az viszont biztosnak tűnik, hogy sem személyes, sem egészségügyi adat nem került veszélybe, így a fogyasztókat nem kell külön értesíteni az incidensről.
Élelmiszeripari cégek célkeresztben
Az UNFI éves bevétele eléri a 11 600 milliárd forintot, több mint 28 ezer dolgozót foglalkoztat, és 53 raktárból szállít több mint 30 ezer boltba az Egyesült Államokban és Kanadában. Az élelmiszeripart nem először éri hasonló támadás: idén már a Sam’s Club (Sam’s Club, a Walmart tulajdonában) is áldozatul esett zsarolóvírusnak, ahogy 2021-ben a JBS Foods (JBS Foods) is egy időre leállította a termelését. A támadók taktikái egyre kifinomultabbak, mégis sokszor egészen egyszerű módszerekkel jutnak át a védelmi rendszereken.