Az amatőrök új csillagpárokat találtak az űrben

Az amatőr csillagászok elképesztő eredményekkel járultak hozzá a tudományhoz: több ezer eddig ismeretlen, úgynevezett „fedési kettőscsillagot” sikerült azonosítaniuk. Ezek a csillagpárok egymás körül keringenek, és időnként eltakarják egymás fényét, ami rengeteg értékes adatot szolgáltat a csillagászoknak a csillagkeletkezés és -pusztulás történetéről.

Óriási adathalmaz az amatőrökkel

A NASA Tranzitos Exobolygó Felmérő Műholdja (Transiting Exoplanet Survey Satellite, TESS) 2018 óta ontja a részletes csillagászati adatokat, és különösen jól érzékeli a fényességváltozásokat. MI segítségével mintegy 1,2 millió lehetséges fedési csillagpárt sikerült kiszűrni, ezek közül azonban mintegy 60 ezret kézzel is átnéztek az önkéntesek, hogy kiszűrjék azokat, ahol a rendszer ténylegesen csillagpárost mutatott, ne csak az MI tréfálja meg őket. Az önkénteseknek hála a professzionális csillagászok kapacitása megsokszorozódott, így kezelhetővé vált a nyilvános csillagászati adatok óriási mennyisége.

Rekordmennyiségű új felfedezés

A kutatás végül 10 001 fedési kettőscsillagot azonosított: közülük 7936 teljesen új volt, 2065 pedig ismert, de ezekről pontosabb adatokat is szolgáltatott a TESS. Több különlegességet is felfedeztek, köztük változó fedésű csillagrendszereket, olyanokat, ahol valószínűleg egy harmadik csillag is jelen van, illetve olyat is, ahol különösen dinamikusan változik a két csillag viszonya.

Következő lépés: exobolygók vadászata

Ezeket a rendszereket még számos további kutatás várja, a valódi áttörést viszont az jelentheti, hogy az adatokat az exobolygók kereséséhez is fel lehet használni. A TESS ugyanis eredetileg exobolygó-vadászatra épült, és a mostani MI–önkéntes együttműködés tökéletes modell arra, hogyan lehet még pontosabban katalogizálni távoli világokat. A kutatócsoport már most izgatottan tervezi a következő lépéseket, így hamarosan újabb szenzációs felfedezésekre számíthatunk.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok