
Száraz rizs nem menti meg a beázott mobilt
Sokan még ma is azt hiszik, hogy ha beázik a telefon, egy zacskó száraz rizs hősiesen kiszívja belőle a vizet. Pedig a legtöbb okostelefon ma már alapból vízálló, de ha mégis megtörténik a baj, a rizses mentőakció akár árthat is, mivel apró szemcsék bejuthatnak a készülékbe, további sérüléseket okozva. A helyes módszer: rázd ki a felesleges nedvességet, kapcsold ki a telefont, majd hagyd levegőn, minél tovább száradni. A rizs helyett tehát a türelem a legjobb barátod.
Napi appzárás? Ártalmas szokás!
iOS-en és Androidon is sokan zárogatják kényszeresen az összes alkalmazást, abban bízva, hogy így energiát és memóriát spórolnak. Pedig ennek épp az ellenkezője igaz: a rendszer újraindításkor több erőforrást és akkumulátort fogyaszt, mintha az app csak a háttérben futna. Az alkalmazások bezárása helyett inkább nézd át a Beállítások/Akkumulátor menüpontot, melyik alkalmazás fogyaszt túl sok energiát, azt pedig tiltsd le, vagy keress alternatívát.
Az inkognitó mód nem tesz láthatatlanná
A böngészők inkognitó (privát) módja csak annyit jelent, hogy nem menti el a meglátogatott oldalakat a helyi előzmények közé, és a weboldalakon kijelentkezett állapotban böngészhetsz. Ettől azonban maguk a weboldalak továbbra is simán nyomon követhetnek IP-cím, sütik és egyéb azonosítók alapján. Ráadásul, ha bejelentkezel valahova, a weboldal ugyanúgy rögzíteni fogja a tevékenységedet. Igazi magánszférát egy hirdetésblokkolóval vagy bővítménnyel (amit inkognitó módban is engedélyezel) érhetsz el, az aggódók akár MI-alapú VPN-t is használhatnak a böngészőhöz – ám ez sem jelent minden esetben tökéletes megoldást.
A publikus USB-töltőportok nem fertőznek meg
Az évek során annyi vérfagyasztó sztori keringett a töltőportokról, mintha minden sarkon vírusokat terjesztenének. A valóságban azonban egyetlen igazolt esetről sem tudunk, amikor ily módon támadtak volna meg valakit. Mind Androidon, mind iOS-en engedélyezni kell az adatátvitelt ahhoz, hogy bármi történhessen – amit érdemes visszautasítani ismeretlen töltők esetében. A saját töltőd amúgy is gyorsabb lehet, de ha muszáj, nyugodtan csatlakozhatsz a kávézóban vagy hotelben lévő portokhoz is.
A VPN nem mindig kell nyilvános Wi-Fi-re
Régebben elképzelhetetlen volt nyilvános Wi-Fi-re VPN nélkül csatlakozni, ma azonban a legtöbb weboldal már https protokollt használ, vagyis minden forgalom automatikusan titkosított. A VPN így sokszor csak felesleges plusz réteg, sőt, lassíthatja is a kapcsolatot. Ha mégis előfordul, hogy egy oldal titkosítatlan, a böngésződ általában komoly figyelmeztetéseket ad. Fontosabb, hogy a rendszered mindig naprakész legyen, hogy ne légy sebezhető egy elavult verzió miatt.
Nem figyel titokban minden szavadat a telefonod
Biztos hallottad már, hogy valaki olyan reklámot látott az Instagramon, amiről csak beszélgetett, de soha nem keresett rá. Ijesztő, de nem hangrögzítés az oka, hanem a helyadatok: ha egy alkalmazásnak van hozzáférése a tartózkodási helyedhez, elég pár cégnek (például a Meta vagy a Google) összesíteni ezt az információt, és máris tudják, kivel töltöttél időt, mit csináltál – innen pedig csak egy lépés a célzott hirdetés. Ha zavar ez a gyakorlat, kapcsold ki a helyhozzáférést az Alkalmazásbeállításoknál, menedzseld Facebookon az aktivitásodat, tiltsd le a Google célzott hirdetéseit, vagy használj MI-alapú hirdetésblokkolót. Teljes védelmet ezek sem adnak, de legalább nyugodtabban alhatsz.