
Sikeres indítás, részleges kudarc
A hetedik tesztrepülés célja a SpaceX által végrehajtott számos fejlesztés tesztelése volt a hordozórakéta-rendszeren. A sikeres indítást és a teljes időtartamú égést követően a Super Heavy gyorsítófokozat levált a Starshipről, és megkezdte a visszatérési manővert az indítóállás felé. A landolási művelet során a Super Heavy gyorsítófokozatot másodszor is sikerült sikeresen elkapnia a Starbase indítótornyának a levegőben.
Végzetes műszaki problémák
A Starship számára azonban nem alakult ilyen jól a küldetés. Körülbelül két perccel azután, hogy az űrhajó beindította a második fokozat Raptor hajtóműveit a leválást követően, villanást észleltek a Starship hátsó részében, amit padlástérnek neveznek, majd a szenzorok nyomásnövekedést jeleztek egy szivárgás miatt. További két perc múlva egy második villanást észleltek, amit tartós tüzek követtek a padlástérben, ami végül “az összes hajtómű kontrollált leállásához vezetett egy kivételével, és végül az űrhajóval való kommunikáció elvesztéséhez”.
Az önmegsemmisítés részletei
A repülés utáni elemzés kimutatta, hogy a Starship Autonóm Repülésbiztonsági Rendszere körülbelül három perccel azután aktiválta az önmegsemmisítést, hogy a földi személyzet elvesztette a kapcsolatot az űrhajóval. A SpaceX szerint a legvalószínűbb ok az volt, hogy a repülés során sokkal erősebb rezgések jelentkeztek, mint a tesztelés során. Ez megnövekedett terhelést okozott a hajtóműrendszer alkatrészein, és végül olyan üzemanyag-szivárgáshoz vezetett, amely “meghaladta a hajó padlásterének szellőzési képességét és tartós tüzeket eredményezett”.
A következmények és a jövő
A robbanás során keletkező törmelék több turista számára meteorzápornak tűnt. Bár a SpaceX szerint minden törmelék a tervezett Törmelék Válaszadási Területen belül ért földet, a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) január 16-án az incidens miatt rövid időre lelassította és eltérítette a térségben közlekedő légijáratokat. A SpaceX jelenleg 2025. február 28-ra tervezi a Starship nyolcadik tesztrepülését, de még mindig “együttműködik az FAA-val a baleset kivizsgálásának lezárása vagy a repülésbiztonsági meghatározás megszerzése érdekében, valamint dolgozik a következő Starship-repülést lehetővé tevő engedélyezésen.”