A radioaktív berkelium és az úttörő molekula 48 órás hajszája

A radioaktív berkelium és az úttörő molekula 48 órás hajszája
Egy év gondos tervezés után a rendkívül ritka, radioaktív berkelium mikroszkopikus mintája érkezett a Berkeley Laboratóriumba. Mindössze 48 óra állt rendelkezésre a kísérletekhez, mielőtt a minta használhatatlanná vált, ezalatt közel 20 kutató dolgozott feszülten egy teljesen új molekula létrehozásán. Vegyi védődobozt használva – egy polikarbonát üvegdobozt, amelyhez kesztyűk csatlakoznak, hogy megvédjék az anyagokat az oxigén és a nedvesség hatásától – a tudósok egyesítették a berkelium fémet egy kizárólag szénből és hidrogénből álló szerves molekulával, kémiai reakciót hozva létre.

Szendvics az atomvilágban

Russo posztdoktori kutató, Stefan Minasian és 17 másik tudós a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratóriumban megalkotta a berkelocént, egy új molekulát, amely felülírja az elméleti szakemberek várakozásait arra vonatkozóan, hogyan kapcsolódik a szén a nehézfém-elemekkel. A jövőben a berkelocén segíthet az emberiségnek a nukleáris hulladék biztonságos ártalmatlanításában.

 

Az új molekulaszerkezetet a kutatók nevezéktanában “szendvicsnek” hívják. Ebben az elrendezésben egy berkeliumatom – mint töltelék – két 8 tagú széngyűrű, azaz a “kenyér” között helyezkedik el, és egy atomi méretű szendvicsre hasonlít. “Nagyon szimmetrikus geometriával rendelkezik, és ezt most figyelték meg először,” mondta Minasian. A kutatók szerint ez pontosabb modelleket eredményezhet az olyan aktinida elemek viselkedésének megértésében, mint például az urán.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok