
Ambiciózus tervek: 50 páciens 2026-ban
Az állami tulajdonú NeuCyber még nagyobb klinikai vizsgálatot tervez. “Jövőre, a szabályozási engedélyek megszerzése után, mintegy 50 beteggel fogunk hivatalos klinikai vizsgálatokat végezni” – mondta Luo. A vizsgálatok finanszírozásáról és időtartamáról nem közölt részleteket. A felgyorsított kísérletek révén a Beinao No.1 lehet a legtöbb pácienssel rendelkező agyi chip a világon, ami jól mutatja Kína elszántságát, hogy felzárkózzon a vezető külföldi BCI (agy-számítógép interfész) fejlesztőkhöz.
Verseny a technológiai óriásokkal
Jelenleg az amerikai Synchron vezet az emberi tesztekben 10 páciensével (hat az Egyesült Államokban, négy Ausztráliában). Jeff Bezos és Bill Gates is a befektetők között szerepel. Elon Musk Neuralink vállalatának jelenleg három beültetett chipje van emberekben. A Neuralink teljesen a koponyán belülre ültetett chipeket fejleszt a maximális jelminőség érdekében, míg versenytársai félsebészeti megoldásokat dolgoznak ki, amelyeket csak az agy felszínére helyeznek. Ez utóbbi megoldás gyengébb jelminőséget eredményez, de kisebb a kockázata az agyszövet károsodásának és egyéb műtét utáni szövődményeknek.
Beinao No.1 sikerei
Az állami média által közzétett videók olyan betegeket mutatnak, akik a Beinao No.1 agyi chippel képesek irányítani egy robotkart, hogy vizet öntsenek egy pohárba, sőt gondolataikat közvetlenül számítógép képernyőjére tudják kivetíteni. “Mióta nyilvánosságra került a Beinao No.1 sikeres emberi tesztje, számtalan segítségkérést kaptunk” – tette hozzá Luo. Tavaly a CIBR és a NeuCyber még csak állatkísérletekről számolt be: egy majomba ültetett chip segítségével az állat robotkart tudott irányítani.
Jövőbeli tervek
Luo szerint fejlesztés alatt áll a Beinao No.2 vezeték nélküli változata is, amely hasonlít a Neuralink termékéhez, és várhatóan 12-18 hónapon belül tesztelik az első emberen. A Synchron nemrég együttműködést jelentett be az Nvidiával az MI platform integrálásáról. Luo elmondta, hogy a CIBR és a NeuCyber aktívan tárgyal befektetőkkel, de a partnereknek “előretekintőnek” kell lenniük, és nem a gyors nyereségre kell összpontosítaniuk. “Rövid távon a BCI-technológiában nagyon korlátozott, amit el lehet adni” – magyarázta, hozzátéve, hogy a Beinaónak nincs köze a kínai hadsereghez, és célja a különböző bénulásban szenvedő betegek segítése. A NeuCyber tulajdonosa a Zhongguancun Fejlesztési Vállalat, amely 2023-ban több mint 9 milliárd jüan (kb. 456 milliárd forint) bevételt termelt.