
Különleges szomszédunk
A Kis Magellán-felhő (SMC) galaxisunk egyik legközelebbi szomszédja, és szabad szemmel is látható, mégis lehet, hogy sosem látnád. Ez a törpegalaxis, amely mindössze néhány milliárd csillagot tartalmaz – szemben a Tejútrendszer 100 milliárd csillagával –, csak a déli féltekéről tűnik fel felhős foltként az éjszakai égbolton.
Az SMC a nagyobb Nagy Magellán-felhő közelében található, és november és január között látható a legjobban, hacsak nem a Hubble Űrteleszkóp perspektívájából szemléled, amely nemrég ráközelített az SMC-re, feltárva annak bonyolult szerkezetét.
Fiatal csillagok bölcsője
A Hubble Wide Field Camera 3 négy szűrőjét és a teleszkóp 2,4 méteres tükrét használta a fény különböző hullámhosszainak rögzítésére, így létrehozva ezt a színes felvételt a gáz- és porfelhőkről, melyeket a fiatal csillagok fénye világít meg az SMC-ben.
A kép az NGC 346 közepét mutatja, egy nyílt csillaghalmazt, ahol új csillagok születnek. Korábbi tanulmányok szerint körülbelül 2500 fiatal csillag található az NGC 346-ban, amelyek gravitációsan összeomló gázfelhőkből alakultak ki, de még nem váltak teljes értékű csillagokká.
Ősi csillaggyár
Csillaggyárként az SMC lenyűgözi a csillagászokat, mert hiányoznak belőle a nehezebb elemek, amelyek a Tejútrendszerhez hasonló nagy galaxisokban megtalálhatók. Ezek a nehéz elemek a csillagok több generációjának melléktermékei – ami az SMC kis mérete miatt nincs jelen. Az SMC-hez hasonló törpegalaxisokat a nagyobb galaxisok kezdetleges építőköveinek tekintik. Így az SMC egyedülálló és nagyon közeli példája annak, ami a korai univerzumban történt.