Az állam a kínai óriásra bízza a spanyol lehallgatásokat

Az állam a kínai óriásra bízza a spanyol lehallgatásokat
A spanyol kormány új, 4,7 milliárd forint értékű szerződést kötött a Huaweijel, amelynek értelmében a kínai technológiai óriás feladata lesz a törvényesen elrendelt lehallgatások digitális tárolása. Minden, bírósági jóváhagyással lehallgatott adat és kommunikáció a Huawei OceanStor 6800 V5 szerverekre kerül, ahol azokat rendszerezik és őrzik – mindezt a spanyol állami szervek megbízásából.

Kína – barát vagy ellenség?

A döntés komoly vitákat váltott ki a spanyol rendőrségen belül, többen is megkérdőjelezik, mennyire biztonságos kínai cég kezébe adni ilyen érzékeny adatok tárolását. Felmerültek kételyek azzal kapcsolatban, hogy Kína vagy a kínai állampárt hozzáférhet-e ezekhez az információkhoz, és mekkora nemzetbiztonsági kockázatot jelent mindez.

Eltérő álláspontok Európában és Amerikában

Miközben a legtöbb nyugati ország már régóta bojkottálja a kínai technológiát, Spanyolország továbbra is engedékenyebb – a miniszterelnök, Pedro Sánchez az Európai Unión belül is a Huawei egyik legnyitottabb partnere. Ugyanakkor Spanyolország is kitiltotta a Huaweit a kritikus 5G infrastruktúrákból, így a három legnagyobb spanyol szolgáltató gerinchálózatából eltűnt a kínai jelenlét.

Huawei: semmi titkos hátsó ajtó?

A Huawei hangsúlyozza, hogy eszközeikben még soha nem derült fény hátsó ajtóra, és állításuk szerint a kínai kormánytól érkező titkosszolgálati kéréseknek sem tennének eleget. Eközben az USA–Kína kereskedelmi háború tovább élezi a feszültségeket, és számos nyugati vezető cég is elzárkózik a kínai partnerektől nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva.

2025, adrienne, www.techradar.com alapján

  • Te elbíznád más országra a saját szupertitkos adataid tárolását?
  • Szerinted mi a nagyobb kockázat – ha kívülálló, vagy ha saját országod cége kezeli az érzékeny információkat?
  • Te kit választanál egy ilyen fontos technológiai partnernek?




Legfrissebb posztok