
Áprilisban a kutatók bejelentették, hogy a NASA James Webb űrtávcsövével olyan jelet találtak egy távoli bolygó fényében, amely akár földönkívüli életre is utalhat. Bár más tudósok gyorsan cáfolták ezt, és új magyarázatokat adtak, a felfedezés így is korszakváltó. Ma már rendelkezésre állnak azok az eszközök, amelyeknek köszönhetően az emberi szem egyáltalán képes távoli csillagrendszerekben bioszférák nyomaira bukkanni. Vagyis valóban eljött az ideje annak, hogy a földönkívüli élet felfedezése ne csak ábránd legyen.
A nagy kérdés: ki találja meg először az életet?
A jelenlegi és hamarosan elkészülő űrtávcső-technológiákkal néhány évtizeden belül végre igazolható lehet, léteznek-e élővilágok a Földön túl. Meglepő, de lehet, hogy ezt a sorsfordító választ már nem a NASA és nem is az amerikai tudósok fogják megtalálni.
Pénzügyi vészhelyzet a NASA-nál
Az amerikai űrügynökség kritikus forrás- és személyzethiánnyal néz szembe, amit a Planetary Society is „krízisként” jellemez. A Trump-kormány 2026-os költségvetési tervezete, amelyet már a Kongresszus is elfogadott, 25 százalékkal csökkentené a NASA támogatását (inflációval korrigálva ez közel annyi, mint amennyit az Apollo-program előtt, 1960-ban kaptak). Ez drasztikusan visszavetné az amerikai űrkutatást.