Az MI-király, a Microsoft távozik Pakisztánból

Az MI-király, a Microsoft távozik Pakisztánból
Huszonöt év után a Microsoft bezárja pakisztáni irodáját, és a jövőben nem közvetlenül, hanem viszonteladókon, illetve más, a környező országokban működő irodáin keresztül szolgálja ki a helyi ügyfeleket. Bár ez a változás nem érinti a szolgáltatások vagy a szerződések minőségét, mindössze öten dolgoztak eddig az országban; mérnöki részleget sosem indítottak, helyi alkalmazottaik főként az Azure és az Office termékeket értékesítették.

Átalakuló üzleti modell

A lépés egy nagyobb átalakítás része, amelynek keretében a Microsoft világszerte optimalizálja munkaerejét. Az utóbbi években fokozatosan az ír központba helyezték át licencelési és szerződéskezelési feladataikat, a napi működést pedig helyi partnerekre bízták. A pakisztáni információs minisztérium továbbra is szeretné elérni, hogy az MI-óriás hosszú távon elkötelezett maradjon a helyi ügyfelek mellett.

Lemaradó tech-szektor

A döntés hátterében az is állhat, hogy Pakisztán – Indiával ellentétben – nem vált jelentős mérnöki kiszervezési központtá; inkább helyi cégek, illetve kínai vállalatok uralják a technológiai piacot. Eközben a rivális Google a közoktatásban indított komoly fejlesztéseket, sőt, 2026-ra már innovációs központot is tervez az országban.

Nem csak egy cég távozik

A Microsoft első pakisztáni vezetője szerint ez az ország számára is intő jel: olyan gazdasági környezet jött létre, ahol még a legnagyobb globális szereplők sem tudnak hosszú távon megmaradni. Mindez éppen akkor történik, amikor a kormány nemrég jelentette be, hogy félmillió fiatalnak kínál MI-képzést más techcégekkel, köztük a Microsofttal is, de a fejlesztések láthatóan nem elég erősek ahhoz, hogy megtartsák a világ óriásait.

2025, adrienne, techcrunch.com alapján



Legfrissebb posztok