
Drasztikus visszaesés a piacon
A szakértők szerint a számítógépek piaca 11,3 százalékkal, az okostelefonoké pedig közel 13 százalékkal zsugorodik majd – többszöröse annak, amit néhány hónapja még a legrosszabb forgatókönyvnek tartottak. A visszaesést a memóriahiány mellett az erősödő árverseny és a vásárlók visszafogottsága is okozza. Az MI-rendszerek óriási memóriakapacitást igényelnek, főként a legnagyobb felhőszolgáltatók részéről, akik idén várhatóan 225 ezermilliárd forintot költenek ilyen beruházásokra, 70 százalékkal többet, mint tavaly.
Áremelkedés és kompromisszumok
A dráguló DRAM és NAND flash memóriák miatt a készülékek akár 14 százalékkal is többe kerülhetnek, miközben várhatóan kevesebb memória kerül beléjük, vagy kevesebb extra funkciót kapnak. Ez főleg az olcsóbb modelleknél lesz látványos: elképzelhető, hogy a gyártók régi, használt vagy felújított készülékek felé terelik a vevőket, valamint optimalizálják a szoftvereket az alacsonyabb memóriahasználatra. Egyes gyártók akár a geopolitikailag kockázatosabb kínai beszállítók felé is nyithatnak.
Memóriaárak az egekben
Az utóbbi fél évben az árak szinte berobbantak: a DRAM ára elérte a 870 forintot gigabitenként, ami majdnem 5,5-szeres ugrást jelent, a NAND pedig már 73 forint gigabájtonként, ami négyszeres növekedés. A Dell és a HP beszámolói szerint a memória az anyagköltségek 35 százalékát is elérheti egy PC-nél, szemben a korábbi 15–18 százalékkal, és akár további 100 százalékos emelkedés is várható a következő negyedévben.
A kevesebb több lesz?
Az elemzők szerint a memóriahiány legalább 2027-ig fennmaradhat, így a gyártók már most emelik készülékeik eladási árait, illetve változtatják a kínálat szerkezetét. Elképzelhető, hogy a vásárlók egyre ritkábban cserélik le készülékeiket, sőt a prémium márkák könnyen piacot nyerhetnek az átlagosnál magasabb árfekvéssel. Ennek következtében a következő években egyre többet kell fizetni a kevesebbért – legalábbis a memória terén biztosan.
