Milliárdosok és Techóriások Versengenek Egy Magánűrállomás építéséért

Featured Image
A magánűrállomások létrehozására törekvő milliárdosok és technológiai titánok a Föld körüli pályán létesülő jövőbeli központok, sőt akár teljes városok megvalósításának közelében járnak.

Axiom Space és más vállalatok tervei

Az amerikai Axiom Space, amely saját űrállomást kíván építeni, eddig több mint 181 milliárd forintot gyűjtött össze. Jed McCaleb kriptovaluta milliárdos támogatásával a Vast cége két új állomás megvalósítását tervezi az évtized végére. A Gravitics szintén több tízmilliárd forintnyi tőkét szerzett az űrbeli moduljainak fejlesztésére. A NASA és más űrügynökségek közösen a Hold körül keringő Lunar Gateway állomás fejlesztésén dolgoznak. Jeff Bezos Blue Origin vállalata is bejelentette, hogy 2027-re tervezi az Orbital Reef nevű űrállomás megépítését, amely egyfajta “vegyes használatú üzleti park”-ként íródott le. A Blue Origin a Sierra Space-szel együttműködésben hozza létre ezt az állomást, amely felfújható podokból fog állni, melyeket hagyományos rakétával juttatnak fel az űrbe, majd kibővítenek. A Sierra Space szerint ezek a modulok helyet adhatnak az űrben történő gyártásnak vagy gyógyszerészeti kutatásoknak.

Nasa és az űrállomások finanszírozása

2021 óta a NASA több százmillió dollárt kínál fel magáncégeknek kereskedelmi űrállomások fejlesztésére, amelyek a Nemzetközi Űrállomás utódai lehetnek. Eddig több mint 145 milliárd forintot osztottak szét, többek között az Axiom, a Blue Origin (ami a Sierra Space-szel dolgozik együtt) és a Northrop Grumman cégek között. A Vast reméli, hogy már 2025-ben elindítja első űrállomását, a Haven-1-et. Ez egy egyszerű modul lesz, amelyet négyfős személyzet fog lakni négy kéthetes küldetés során. Bár a Vast nem részesült NASA finanszírozásban, azt reméli, hogy az első űrállomás sikeres felbocsátásával megelőzheti versenytársait, és a NASA-t megszerezheti elsődleges ügyfélként. Ezt követően más űrügynökségeket és cégeket is megcélozhatnak, amelyek kutatásokat kívánnak folytatni.

Érdekes nézőpontok a cikkből

Chris Quilty, a Quilty Space elemzője így vélekedik: “Ha Kína nem építene saját űrállomást, vitatható, hogy a NASA szükségét érezné-e az emberi jelenlét fenntartásának alacsony Föld körüli pályán.”
Tim Farrar, a TMF Associates alapítója, amely a világ vezető űripari vállalatait tanácsolja, megjegyzi: “Hacsak nem biztosítanak kormányzati finanszírozást, vagy nem összpontosítanak az űrturizmusra, elkerülhetetlenül a milliárdosok vagy az űrrajongó, naiv befektetők nagylelkűségére kell támaszkodniuk.”
“`

  • Mit gondolsz arról, hogy az űripar fejlődése ennyire függ a magánbefektetőktől?
  • Te mit tennél, ha lehetőséged lenne befektetni egy kereskedelmi űrállomás projektjébe?
  • Szerinted mi lenne a legjobb alkalmazása az űrben történő gyártásnak vagy kutatásnak?