
Az elmúlt két évtizedben eltűntnek hitték, most mégis ráleltek a világ legkisebb kígyójára Barbados közepén, egy ökológiai felmérés során. A Barbadosi fonálkígyó (Tetracheilostoma carlae, angolul Barbados threadsnake) annyira vékony és apró – mindössze 8-10 cm hosszú –, hogy könnyen összetéveszthető egy gilisztával, vagy akár el is férne egy 25 centes érmén. Külön említést érdemel, hogy narancssárga csíkok futnak végig a hátán, a fejének oldalán találhatók a szemei, az orrán pedig apró pikkely van.
Lényeges szempont, hogy alig akad feljegyzett megfigyelése; 1889 óta is csak néhányszor látták ezt az apró, vakon élő és rendkívül rejtőzködő kígyófajt. Connor Blades, a környezetvédelmi minisztérium munkatársa és Justin Springer, a Re:wild nevű természetvédelmi szervezet képviselője több mint egy éven át keresték. Kövek alatt lapulva találtak rá egy fa gyökerei közelében, egy földigiliszta társaságában.
Noha a fonálkígyó hasonlít a Brahminy vak kígyóra (Brahminy blind snake), szakszerű vizsgálat után bizonyították, hogy valóban a fonálkígyót találták meg. A nőstény fonálkígyók csak egyetlen tojást raknak, szemben a Brahminy vak kígyókkal, amelyek hím nélkül is képesek szaporodni.
Ennek fényében a felfedezés kiemeli, mennyire fontos a megmaradt őserdei területek védelme Barbadoson – hiszen az egykor vadregényes sziget eredeti erdőségének mindössze 2 százaléka élte túl a 400 évvel ezelőtti gyarmatosítás óta tartó mezőgazdasági irtásokat. Nem csupán a Barbadosi fonálkígyó, hanem más állatok, növények és maga a kulturális örökség miatt is védelemre van szükség.
2025, adrienne, phys.org alapján