20 év után a Klarna vezérigazgatójának legnagyobb kihívása: a tőzsdére lépés

20 év után a Klarna vezérigazgatójának legnagyobb kihívása: a tőzsdére lépés
Sebastian Siemiatkowski, a Klarna vezérigazgatója 20 év után most néz szembe pályafutása legnagyobb kihívásával, amikor cége a New York-i tőzsdén készül debütálni. A 43 éves vállalkozó 2005-ben alapította a vállalatot két svéd társával, Niklas Adalberth-tel és Victor Jacobssonnal azzal a céllal, hogy a hagyományos bankokkal és hitelkártya-cégekkel szemben felhasználóbarátabb online fizetési élményt kínáljanak. Ma a Klarna neve szinte egybeforrt a “vásárolj most, fizess később” fizetési módszerrel, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy később fizessenek vásárlásaikért, vagy kamatmentes, egyenlő havi részletekben törlesszék azokat. Siemiatkowski pénzügyi technológiai nagyhatalommá fejlesztette a céget, ám vállalkozói útja nem volt zökkenőmentes – szembe kellett néznie a növekvő versennyel és egy 85%-os értékcsökkenéssel is.

“Elég őrült vagyok hozzá”

2023 októberében Siemiatkowski Londonban járt, ahol találkozott a CNBC-vel. A változatos üzleti kihívásokat megtapasztalt üzletembert nyugodt kisugárzás jellemzi.

“Függetlenül a piaci ciklusoktól és mindattól, amin keresztülmentünk a céggel, bármikor megkérdezem magamtól, hogy hiszek-e még abban, hogy a Klarna lehet a következő óriás – hogy több százmilliárd vagy akár ezermilliárd dolláros piaci értékű céggé válhatunk. És még mindig elég őrült vagyok ahhoz, hogy ezt elérhetőnek tartsam,” mondta a CNBC-nek.

A Klarna egykor a pandémia sztárja volt, majd értéke zuhanni kezdett, amikor a növekvő infláció és a kamatlábak emelkedése csökkentette a befektetők érdeklődését a magas növekedési potenciállal rendelkező technológiai cégek iránt. Azóta a vállalat próbálja helyreállítani az elolvadt értékét.

A Klarna bevételei főként a kereskedőknek felszámított díjakból származnak, emellett a kamatozó finanszírozási tervekből és a hirdetési bevételekből. A tőzsdei bevezetési dokumentumok szerint a vállalat 2,8 milliárd dolláros árbevételt jelentett tavaly, ami 24%-os növekedést jelent éves szinten, és 21 millió dolláros nettó nyereséget ért el – szemben a 2022-es 244 millió dolláros veszteséggel.

Lelkesedés az MI iránt

Az OpenAI ChatGPT 2022 novemberi megjelenése után Siemiatkowski gyorsan a mesterséges intelligencia felé irányította a Klarna figyelmét, különösen olyan módon, amely csökkentheti a költségeket és javíthatja a cég nyereségességét.

A vezérigazgató MI-stratégiája és ezzel kapcsolatos megjegyzései azonban vitákat is kiváltottak. A Klarna 2023-ban felvételi stopot vezetett be a költségek csökkentése érdekében. A következő évben a cég bejelentette, hogy MI-chatbotja a heti ügyfélszolgálati megkeresések 30%-át kezelte.

2023 augusztusában Siemiatkowski elmondta, hogy cége képes volt csökkenteni teljes munkaerő-állományát 5000-ről 3800-ra, részben az MI alkalmazásának köszönhetően olyan területeken, mint a marketing és az ügyfélszolgálat. “Egyszerűen azáltal, hogy nem veszünk fel új embereket… a vállalat egyre kisebb lesz,” mondta a Reutersnek, hozzátéve, hogy a munkahelyek nem elbocsátások, hanem természetes fogyás miatt szűnnek meg.

Amikor a CNBC az MI-vel kapcsolatos nézeteiről kérdezte, Siemiatkowski jelezte, hogy nem akar tovább bocsánatot kérni. “Az MI már ma is képes elvégezni sok olyan munkát, amit emberek csinálnak – de nem akarok olyan techvezető lenni, aki színpadon állva azt mondja: Ne aggódjatok, lesznek új feladatok, mert nem tudom, mik lesznek ezek az új feladatok.”

Szókimondó vezérigazgató

Siemiatkowski nem riad vissza attól, hogy megvédje vállalatát a kritikákkal szemben, különösen amikor a Klarna üzleti modelljét kérdőjelezik meg, amely rövid távú finanszírozást kínál ruházattól az online ételrendelésig mindenre.

A múlt héten a Klarna bejelentette együttműködését a DoorDash-sel, amely lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy rendeléseiket részletekben fizessék. Ez a lépés visszatetszést váltott ki az internetezők körében, akik szerint ez további adósságokkal súlyosbíthatja a már amúgy is küszködő fogyasztók helyzetét.

Siemiatkowski az X-en védte meg a döntést, kifejtve, hogy a Klarna számos fizetési módot kínál, beleértve a teljes azonnali fizetést vagy a fizetés elhalasztását a hónap végéig, a havi részletek mellett. “A DoorDash nem csak ételt kínál! A Klarnánál a fizess 4 részletben opció a legismertebb, de használhatsz hitelkártyát is a DoorDash-sel,” írta.

2022-ben a szókimondó vállalkozó azt állította, hogy a Klarna “rendkívül ellenálló a recesszióval szemben”, miután a cég leépítette munkaereje 10%-át. Ahogy a Klarna közeledik a tőzsdei debütálásához, a befektetők valószínűleg alaposan megvizsgálják majd a vezető eddigi teljesítményét.

Lena Hackeler, a stockholmi székhelyű Brite Payments vezérigazgatója, aki 2010 és 2017 között hét évig dolgozott különböző marketing pozíciókban a Klarnánál, csodálatát fejezte ki a cégalapító iránt. “Soha nem gondoltam, hogy rosszul irányítottak volna, ahogy azt néha leírták. Szerintem csak nagyon a növekedésre koncentráltak – mert ez volt az az irány, amit a befektetők meghatároztak.”


Hullámvasút

Siemiatkowski elismeri, hogy a Klarna felépítése nem volt mindig zökkenőmentes. Amikor arról kérdezték, mi volt a legnagyobb kihívás, amivel vezérigazgatóként szembesült, elmondta, hogy a munkaerő 10%-ának elbocsátása 2022-ben volt a legnehezebb döntése.

“Ez nagyon nehéz volt, mert nem számítottam arra, hogy a befektetői hangulat ilyen gyorsan változik, és az emberek a hozzánk hasonló cégeket az egyik nap rendkívül magasra értékelik, a következőn pedig nagyon alacsonyra,” mondta.

“Nyilvánvalóan ez nagyon nehéz, mert akkor rájössz: Oké, a fenébe is, változtatnom kell. Ez nem lesz fenntartható így tovább, és meg kell védenem a fogyasztókat, akik érintettek a cégben, az alkalmazottakat, a befektetőket – azt kell tennem, ami minden érintett számára helyes. De sajnos ez egy kisebb csoportot érint, történetesen az alkalmazottaink 10%-át.”

A többi technológiai céghez hasonlóan a Klarna is jelentősen növekedett a Covid-19 világjárvány idején. 2020-ban a cég bruttó áruértéke, vagyis a platformján keresztül feldolgozott összes eladás értéke 46%-kal nőtt.

“Azt hiszem, bárki, aki kicsit is józan gondolkodású, nem veszi könnyen ezt a döntést. Nehéz döntés. Sírtam is,” mondta a Klarna vezérigazgatója az elbocsátásokról. Ugyanakkor kitartott döntése mellett: “Úgy éreztem, kötelességem van minden érintett, az összes stakeholder és a vállalat felé, és azt hiszem, ez egy szükséges döntés volt abban az időpontban.”

Út a tőzsdei bevezetéshez

Most Siemiatkowski a legnagyobb kihívása előtt áll – az általa két évtizede társalapított vállalkozás tőzsdére vitelével. A Klarna néhány hete nyújtotta be bizalmasan a tőzsdei bevezetési kérelmét. A vállalat még nem tűzött ki időpontot a nyilvános megjelenésre, és az részvények árát sem határozta meg.

Ha sikerrel jár, az eredmény az égbe repítheti Siemiatkowski és más részvényesek, köztük a Sequoia Capital, a Silver Lake, a Mubadala Investment Company és a Canada Pension Plan Investment Board nettó vagyonát. A Sequoia a Klarna legnagyobb részvényese 22%-os részesedéssel, míg Siemiatkowski a második legnagyobb 7%-kal.

Egy sikeres tőzsdei bevezetés a Klarna alkalmazottainak részesedés-értékét is növelné, és potenciálisan javíthatná a morált a vállalat viharos évei után.

2025, adminboss, www.cnbc.com alapján

  • Mit gondolsz a Klarna vezérigazgatójának nyílt stílusáról?
  • Hogyan reagálnál a mesterséges intelligencia által okozott munkahelyvesztésre?
  • Mit tennél, ha a cégért felelős lennél egy recesszió közepén?




Legfrissebb posztok