
Milliárdos bírságok a láthatáron
A DMA és a Digitális Szolgáltatások Törvénye (DSA) alapján az EU a vállalat éves bevételének akár tíz százalékáig büntetheti a Metát – ez körülbelül 16 milliárd dollár lenne a cég 2024-es bevételére alapozva –, ha nem tesz eleget a szabályozási követelményeknek. A Meta attól tart, hogy a várható DMA-döntés negatívan befolyásolhatja európai bevételeit, amelyek az összbevétel közel negyedét teszik ki, mivel a vállalatnak ingyenesen kellene lehetővé tennie az európai felhasználók számára a személyre szabott hirdetések korlátozását.
Lobbitevékenység a háttérben
Zuckerberg már tárgyalt Trumppal, januárban arra kérve, hogy akadályozza meg az EU-t az amerikai technológiai cégek trösztellenes bírságolásában. A Wall Street Journal szerint Zuckerberg utasította a Meta vezetőit, hogy nyomást gyakoroljanak az amerikai kereskedelmi tisztviselőkre a várható EU-bírság elleni fellépés érdekében. Zuckerberg februárban személyesen is Washingtonba látogatott, hogy támogatást kérjen.
Az EU nyomás alatt áll, hogy mérsékelje az amerikai technológiai cégek elleni büntetéseket, különben további retorziókra számíthat a Trump-kormányzat által már kilátásba helyezett vámok mellett. Hamarosan kiderül, mennyire volt hatékony Zuckerberg támogatásszerzése, amikor az EU meghozza döntését.