Gyerekkorodban talán gyakran unatkoztál. Nem feltétlenül a szüleid hibája volt, hiszen ők valószínűleg gyakran vittek téged és testvéreidet különböző programokra – de a gyerekek könnyen unatkoznak, ha nem szórakoztatják őket állandóan. Manapság lehet, hogy ritkán érzed magad unatkozónak. Annak ellenére, hogy nem jár jutalom azért, ha állandóan elfoglalt vagy (hiszen mindenkinek szüksége van pihenésre és kikapcsolódásra ahhoz, hogy a legjobb formáját hozza), lehet, hogy hosszú idő telt el azóta, hogy igazán unatkoztál.
Mi az unalom?
Az unalom egyfajta nyugtalanság, amelynek számos oka lehet; leggyakoribbak közé tartozik az érzés, hogy nincs mit csinálnod, vagy éppen érdektelennek találod azt, amiben éppen vagy. Gyakori, hogy időnként unatkozol, különösen fiatalon. A Mayo Klinika szerint “az unalom normális lehet, és csak akkor jelez egy mögöttes betegséget, ha az érzések túlzottá, mindent áthatóvá válnak, és megakadályozzák a normális életvitelt.” Ennek ellenére a Scientific American megjegyzi, hogy az unalomnak nincs univerzálisan elfogadott definíciója:
“Bármi is legyen az [unalom], a kutatók úgy vélik, hogy nem egyszerűen a depresszió vagy az apátia másik neve. Úgy tűnik, egy specifikus mentális állapot, amelyet az emberek kellemetlennek találnak – egyfajta ingerszegénység, amely enyhülésre vágyik, és számos viselkedési, orvosi és társadalmi következménnyel jár.”
Hogyan küzdheted le az unalmat végérvényesen?
Bár nem tudok segíteni abban, hogy leküzdd az unalmat egy hosszú előadás során az iskolában vagy egy céges értekezleten a munkahelyeden, megmutathatom, hogyan győzheted le az unalmat a mindennapi életedben. Tudni, mit tegyél, amikor unatkozol, kevésbé arról szól, hogy inspirációként keresed a listákat, és inkább arról, hogy mélyen belül érzed, hogyan szeretnéd eltölteni az idődet.
Ha sorra olvasod azokat a listákat, amelyek azt tanácsolják, mit tegyél, amikor unatkozol, nem segít, ha nem jutsz el az unalom kiváltó okához. Ahelyett, hogy azt keresgélnéd, mit tegyél, amikor unatkozol, arra kell rájönnöd, valójában mit akarsz csinálni.
Mark Twain híresen írta: “Találj egy munkát, amelyet élvezettel végzel, és soha nem kell dolgoznod egy napot sem az életedben.” Ez ugyanolyan igaz a teljes munkaidős foglalkozásaidra, mint a hobbijaidra és bármi másra, amit a munkán kívül végzel. Más szavakkal, “Találj valamit, amit szeretsz csinálni, és soha nem fogsz unatkozni.”
Mit tehetsz az unalom legyőzéséért?
Tehát hogyan érheted ezt el? Hogyan győzheted le az unalmat nem úgy, hogy megnézed, mit tegyél, amikor unatkozol, hanem ahogy Simon Sinek író és előadó mondja, megtalálod a “Miért”-edet?
Íme, amit tudnod kell:
1. **Találd meg, miért teszed azt, amit teszel**: Simon Sinek 2009-es nagy sikerű könyve, a *Start With Why* (Kezdd a miérttel) adta az ihletet ehhez. A könyvben és a hozzá kapcsolódó TED-előadásában, amelyet eddig közel 50 millióan láttak, Sinek az életünk minden tevékenységének “Miért”-jének fontosságáról beszél. Ez a “Miért” megmutatja, mit akarsz igazán csinálni; mi az, ami a leginkább a szenvedélyed. Hasonlóan Mark Twain gondolatához, amikor megtalálod a “Miért”-edet, az élet sokkal könnyebbé válik, és az unalomnak nincs helye.
2. **Gyakorold a pozitív halogatást**: Korábban már beszéltünk arról, hogyan lehet okosan halogatni. Ha unatkozol, próbáld meg a pozitív halogatást úgy gyakorolni, hogy elhalasztod azt a munkát, amelyet éppen most kellene végezned, más, kevésbé sürgős, de szükséges feladatok javára. Bár mindig a legjobb lenne az unalmat a legfontosabb munkáddal leküzdeni, ha éppen nincs hozzá hangulatod, halogass okosan, és dolgozz a következő legfontosabb feladaton.
3. **Készíts egy teendőlistát, benne szórakoztató elemekkel**: Tudom, mire gondolsz – a teendőlista nem a legizgalmasabb motivációs eszköz a világon –, de működik. Ha szeretnéd tudni, mit tegyél, amikor unatkozol, ne keress tovább, mint hogy elkészíted a saját listádat. De ezen a listán gondoskodj arról, hogy hozzáadj mindent, amit szerinted csinálnod kellene, mint például bármilyen munkát, amibe bele kéne kezdened, valamint bármit, ami szórakoztató, és amit szeretnél csinálni. A szórakoztató elemek hozzáadása sokkal kezelhetőbbé és izgalmasabbá teszi a listát.
4. **Monotaskolj, hogy ne vond el a figyelmed**: Időbe telt, mire erre rájöttem. Olyan világban élünk, amely nagyra értékeli a multitaskingot, mivel ez produktívabbnak és hatékonyabbnak tüntet fel minket. A valóságban azonban a próbálkozásunk, hogy egyszerre több dolgot csináljunk, gyakran kudarcba fullad, hiszen ahelyett, hogy két (vagy több) dolgot jól csinálnánk, mindent felületesen végzünk. Ehelyett, amikor monotaskingolsz, nemcsak jobb munkát végzel az egyes feladatoknál, de gyorsan elkezded legyőzni az unalmat is, mert minél több időt és figyelmet fordítasz valamire, annál inkább elkezded értékelni és élvezni a folyamatot.
5. **Ne gondold túl**: Végül pedig ne bonyolítsd túl az egészet. Az unalmat nem a tennivalók hiánya okozza, hanem a cél irányának hiánya; az ötlet hiánya, hogy hogyan töltsd el az értékes idődet és energiádat. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy valaha is unatkozzon, ezért ne aggódj túl sokat a problémán, és néha egyszerűen élvezd az unalmat. De ne vidd túlzásba. Ahogy a költő John Greenleaf Whittier mondja: “Minden szomorú szavak közül a legszomorúbbak ezek: ‘Mi lett volna, ha…'”
Tudni, mit tegyél, amikor unatkozol, könnyű, ha tudod, miért csinálod, amit csinálsz. Bár az unalmat nem fogod egyik napról a másikra legyőzni, ez a megközelítés drasztikusan csökkenti az életedben az unalom pillanatait.