
Ismét oldalra dőlhetett a leszállóegység
Az Athena inerciális mérőegységéből származó adatok arra utalnak, hogy “valamennyire az oldalunkon fekszünk”, mondta Altemus. Az Odysseus, egy közel azonos Intuitive Machines leszállóegység, amely tavaly landolt, hasonló sorsra jutott, amikor felborult. Az Athena leszállása csupán néhány nappal a NASA VIPER leszállóegysége után történt, amely egyenes, stabil konfigurációban szállt le március 2-án.
Az IM-2 küldetés a NASA Artemis programjának része, amely a Hold déli sarkának feltérképezését célozza. Az Athenát február 26-án indították útnak egy SpaceX Falcon 9 rakéta fedélzetén, és 11 hasznos terhet valamint tudományos műszert szállít, amelyeket a Hold felszínén található víz nyomainak felkutatására terveztek.
Energiaproblémák korlátozzák a küldetést
Altemus szerint az Athena leszállóegység töltődik a felszínen és kommunikál a földi irányítóközponttal, de teljesítménye nem optimális, ami lerövidítheti az Athena tervezett tíznapos élettartamát. “Energiatakarékossági lépéseket tettünk, elővigyázatossági intézkedésként, hogy lássuk, mennyi ideig és milyen célokat tudunk megvalósítani a küldetés során,” mondta Altemus. “Rendkívüli helyzetben vagyunk, mert nem kapunk mindent, amit kértünk az energiatermelés és a kommunikáció szempontjából.”
Amint megerősítik a leszállóegység helyzetét, az IM-2 csapat megállapíthatja, hogy az Athena hasznos terhei és tudományos műszerei közül mennyi működik teljes mértékben – beleértve egy jégkereső fúrót és egy Grace nevű ugró drónt is, amelynek célja, hogy először fedezzen fel egy állandó árnyékban lévő krátert.