
Billiók és űrsiklók: mennyi az annyi?
A most elfogadott szenátusi jogszabály 3,8 billió forintot, vagyis 9,995 milliárd dollárt oszt ki a NASA számára, amelyből 32 milliárd forint, vagyis 85 millió dollár jut kizárólag a Discovery áthelyezésére. Ebből minimum 1,9 milliárd forintot (5 millió dollárt) fordíthatnak az űreszköz szállítására, a maradék pedig a kiállításának helyet adó új houstoni csarnokra megy. Arról viszont nincs konszenzus, mennyibe kerülne ténylegesen az áthelyezés: a smithsonian-i múzeum szerint akár 76–114 milliárd forintot (200–300 millió dollárt) is felemészthet, míg más becslések a költségeket 1,9 milliárd forinttól egészen 380 milliárd forintig (1 milliárd dollár) szórják. Ráadásul korábban, 2012-ben mindössze 8,8 milliárd forintot (28,8 millió dollárt) fizettek az intézmények az űrsiklók szállításáért, de az azóta használt speciális szállító repülőgépeket mára kivonták a forgalomból.
Politikai játszmák árnyékában
Texas republikánus szenátorai, Ted Cruz és John Cornyn hónapok óta kampányolnak a Discovery “hazaköltöztetéséért”. Cornyn szerint annak oktatási és gazdasági haszna messze meghaladja azt, hogy a Smithsonianban legyen kiállítva Amerika legtöbbet repült űrhajója. Úgy véli, az ország kincsei nem csak egyetlen múzeumban lehetnek láthatók, és a Discovery helye valójában Houstonban lenne, ahol a NASA legfontosabb irányítóközpontja működik.
A törvényhozás mindeddig kitartott amellett, hogy az űrsiklót a Smithsonian rendelkezésére bocsátja, amennyiben az igazgató úgy ítélte meg, hogy ott van számára megfelelő hely. Most azonban texasi oldalról minden politikai eszközt bevetnek, hogy ez változzon.
Furcsa titkolózás: ne mondd, hogy Discovery!
A törvényjavaslat szövege gondosan kerüli a Smithsonian, a Discovery vagy akár az űrsikló nevének említését. Ehelyett „űreszközről” ír, amelyet a NASA Commercial Crew programjában részt vevő központba helyeznének át 18 hónapon belül, és ott, a központ vonzáskörzetében állítanának ki. Így próbálják elkerülni, hogy a Szenátus szabályőrzője – a Byrd-szabálynak megfelelően – törölje a módosítót, mondván: konkrét kedvezményezett számára ad célzott támogatást.
A négy visszavonult űrsikló közül kettő (Enterprise New Yorkban és Endeavour Kaliforniában) már jogilag is a kiállítóhelyek tulajdonában van, Discovery és Atlantis azonban továbbra is állami tulajdonban vannak, így mozgathatók.
Mi lesz a szavazás után?
A szenátusban 50-50 arányban ment át a törvényjavaslat a július elsejei szavazáson, végül az alelnök, JD Vance döntött a texasiak javára. A csomagnak most a képviselőházban kell zöld utat kapnia, ahol a houstoni kerületet képviselő Randy Weber is bejelentette, készen áll az űrsikló költözését előmozdító módosító benyújtására.
A következő hetekben tehát kiderül, hogy a Discovery repül-e még egyszer – ezúttal teherautón, Texas felé.