Texasi politikusok megint űrsiklót akarnak költöztetni, mert miért ne? Az űrsikló megérkezik? Texasi politikusok beindultak

Texasi politikusok megint űrsiklót akarnak költöztetni, mert miért ne? Az űrsikló megérkezik? Texasi politikusok beindultak
Az amerikai Szenátusban új lendületet kapott az évek óta húzódó politikai huzavona, amelynek célja a legendás Discovery űrsikló áthelyezése a Smithsonian Múzeumtól a houstoni Space Centerbe. A terv most felkerült az úgynevezett Nagy, Gyönyörű Törvénycsomag (One Big Beautiful Bill) napirendjére, amely egy gigantikus gazdasági és tudománypolitikai csomag részeként 3 800 milliárd forintot irányoz elő különböző NASA-programokra, beleértve az űrhajósok Holdra juttatását és az emberes Mars-küldetéseket is.

Billiók és űrsiklók: mennyi az annyi?

A most elfogadott szenátusi jogszabály 3,8 billió forintot, vagyis 9,995 milliárd dollárt oszt ki a NASA számára, amelyből 32 milliárd forint, vagyis 85 millió dollár jut kizárólag a Discovery áthelyezésére. Ebből minimum 1,9 milliárd forintot (5 millió dollárt) fordíthatnak az űreszköz szállítására, a maradék pedig a kiállításának helyet adó új houstoni csarnokra megy. Arról viszont nincs konszenzus, mennyibe kerülne ténylegesen az áthelyezés: a smithsonian-i múzeum szerint akár 76–114 milliárd forintot (200–300 millió dollárt) is felemészthet, míg más becslések a költségeket 1,9 milliárd forinttól egészen 380 milliárd forintig (1 milliárd dollár) szórják. Ráadásul korábban, 2012-ben mindössze 8,8 milliárd forintot (28,8 millió dollárt) fizettek az intézmények az űrsiklók szállításáért, de az azóta használt speciális szállító repülőgépeket mára kivonták a forgalomból.

Politikai játszmák árnyékában

Texas republikánus szenátorai, Ted Cruz és John Cornyn hónapok óta kampányolnak a Discovery “hazaköltöztetéséért”. Cornyn szerint annak oktatási és gazdasági haszna messze meghaladja azt, hogy a Smithsonianban legyen kiállítva Amerika legtöbbet repült űrhajója. Úgy véli, az ország kincsei nem csak egyetlen múzeumban lehetnek láthatók, és a Discovery helye valójában Houstonban lenne, ahol a NASA legfontosabb irányítóközpontja működik.

A törvényhozás mindeddig kitartott amellett, hogy az űrsiklót a Smithsonian rendelkezésére bocsátja, amennyiben az igazgató úgy ítélte meg, hogy ott van számára megfelelő hely. Most azonban texasi oldalról minden politikai eszközt bevetnek, hogy ez változzon.

Furcsa titkolózás: ne mondd, hogy Discovery!

A törvényjavaslat szövege gondosan kerüli a Smithsonian, a Discovery vagy akár az űrsikló nevének említését. Ehelyett „űreszközről” ír, amelyet a NASA Commercial Crew programjában részt vevő központba helyeznének át 18 hónapon belül, és ott, a központ vonzáskörzetében állítanának ki. Így próbálják elkerülni, hogy a Szenátus szabályőrzője – a Byrd-szabálynak megfelelően – törölje a módosítót, mondván: konkrét kedvezményezett számára ad célzott támogatást.

A négy visszavonult űrsikló közül kettő (Enterprise New Yorkban és Endeavour Kaliforniában) már jogilag is a kiállítóhelyek tulajdonában van, Discovery és Atlantis azonban továbbra is állami tulajdonban vannak, így mozgathatók.


Mi lesz a szavazás után?

A szenátusban 50-50 arányban ment át a törvényjavaslat a július elsejei szavazáson, végül az alelnök, JD Vance döntött a texasiak javára. A csomagnak most a képviselőházban kell zöld utat kapnia, ahol a houstoni kerületet képviselő Randy Weber is bejelentette, készen áll az űrsikló költözését előmozdító módosító benyújtására.

A következő hetekben tehát kiderül, hogy a Discovery repül-e még egyszer – ezúttal teherautón, Texas felé.

2025, adminboss, arstechnica.com alapján



Legfrissebb posztok