
Sugárzásvédő “napblokkoló” fejlesztése
Kasthuri Venkateswaran, a NASA kutatóvezető tudósa, aki a Cryptococcus neoformans gomba kísérleteit vezeti, úgy véli, hogy sugárzáselnyelő erejének kivonásával és gyógyszerformájú előállításával “napblokkolóként” lehetne használni a mérgező sugarak ellen. Lehetővé tenné, hogy a sugárterápiában részesülő rákbetegek, az atomerőművek mérnökei és a pilóták félelem nélkül dolgozhassanak, anélkül, hogy halálos dózisú sugárzást szenvednének el – nyilatkozta Venkateswaran a Scientific American magazinnak.
A gomba sugárzás-átalakító erejét elektromos készülékek működtetésére is lehetne használni, és a napelemek biológiai alternatívájaként emlegetik. Egy kutató, aki ezen a területen szakosodott, felvetette lehetséges szerepét a biotechnológia fejlesztésében is.
Melanin alapú energiatermelés
A gombák, amelyek ott nőnek (a csernobili reaktorban), radiotropikus gombák, amelyek melaninban gazdagok. A melanin elnyeli a sugárzást és más energiaformákká alakítja át, beleértve az elektromost is. Ez a technológia valószínűleg a biotechnológiában találja meg a helyét, mivel nem mérgező és biokompatibilis.
A gomba gyógyászati célú felhasználásának előrelépései fokozatosak voltak, de az utóbbi években lendületet kaptak egy folyamatban lévő tanulmány révén, amelynek során mintákat küldtek az űrbe. A Nemzetközi Űrállomáson történő tenyésztésével, ahol a sugárzási szint magasabb, mint a Földön. A kísérlet eredményeit még nem tették közzé, így a tudományos közösség visszafojtott lélegzettel várja azokat a felfedezéseket, amelyek forradalmasíthatják az emberek sugárzás elleni védelmét.