Sugárzást faló fekete gomba a csernobili reaktorban

Sugárzást faló fekete gomba a csernobili reaktorban
Egy gombaféle, amely a csernobili atomerőmű belsejében jelent meg és sugárzással táplálkozik, lehetővé teheti az emberek számára, hogy védekezzenek a halálos sugarak ellen. 1991-ben, öt évvel a katasztrófa után, fekete gombát fedeztek fel, amely az elhagyatott, gammasugárzással elárasztott reaktor falain sarjadt. A tudósok zavarba jöttek, hogyan tudott túlélni ilyen szélsőséges körülmények között, ezért megvizsgálták a mikroorganizmust, és még izgatottabbak lettek az eredményektől. Amellett, hogy nem pusztult el, felfedezték, hogy a gomba valójában a sugárzás felé növekszik, mintha vonzaná az. Ez a nagy mennyiségű melaninnak köszönhetőa pigment, amely sötétté teszi a bőrtés lehetővé teszi a gomba számára, hogy elnyelje a normálisan káros sugarakat, amelyeket aztán kémiai energiává alakít át. Hasonlóan ahhoz, ahogyan a növények a fotoszintézis során a szén-dioxidot és a klorofillt oxigénné és glükózzá alakítják, a gomba felszívja a halálos sugarakat, amelyek lehetővé teszik számára az energia előállítását. Ez a folyamat, amelyet radioszintézisnek neveztek el, felkeltette a tudósok figyelmét, mivel potenciálisan forradalmi következményekkel járhat.

Sugárzásvédő “napblokkoló” fejlesztése

Kasthuri Venkateswaran, a NASA kutatóvezető tudósa, aki a Cryptococcus neoformans gomba kísérleteit vezeti, úgy véli, hogy sugárzáselnyelő erejének kivonásával és gyógyszerformájú előállításával “napblokkolóként” lehetne használni a mérgező sugarak ellen. Lehetővé tenné, hogy a sugárterápiában részesülő rákbetegek, az atomerőművek mérnökei és a pilóták félelem nélkül dolgozhassanak, anélkül, hogy halálos dózisú sugárzást szenvednének el – nyilatkozta Venkateswaran a Scientific American magazinnak.

 

A gomba sugárzás-átalakító erejét elektromos készülékek működtetésére is lehetne használni, és a napelemek biológiai alternatívájaként emlegetik. Egy kutató, aki ezen a területen szakosodott, felvetette lehetséges szerepét a biotechnológia fejlesztésében is.

 

Melanin alapú energiatermelés

A gombák, amelyek ott nőnek (a csernobili reaktorban), radiotropikus gombák, amelyek melaninban gazdagok. A melanin elnyeli a sugárzást és más energiaformákká alakítja át, beleértve az elektromost is. Ez a technológia valószínűleg a biotechnológiában találja meg a helyét, mivel nem mérgező és biokompatibilis.

 

A gomba gyógyászati célú felhasználásának előrelépései fokozatosak voltak, de az utóbbi években lendületet kaptak egy folyamatban lévő tanulmány révén, amelynek során mintákat küldtek az űrbe. A Nemzetközi Űrállomáson történő tenyésztésével, ahol a sugárzási szint magasabb, mint a Földön. A kísérlet eredményeit még nem tették közzé, így a tudományos közösség visszafojtott lélegzettel várja azokat a felfedezéseket, amelyek forradalmasíthatják az emberek sugárzás elleni védelmét.

  • Te mit gondolsz arról, hogy a természet ilyen megdöbbentő adaptációkat képes létrehozni?
  • Te mit tennél, ha részt vehetnél az ilyen gombák sugárzás elleni védőhatásának kutatásában?
  • Szerinted milyen erkölcsi vagy biztonsági kérdéseket vethet fel a biológiai technológia, mint például a melanin alapú energiatermelés alkalmazása?




Legfrissebb posztok