Siker! A Blue Ghost sikeresen landolt a Hold felszínén

Siker! A Blue Ghost sikeresen landolt a Hold felszínén
A Firefly Aerospace első holdra szállási kísérlete sikerrel járt. A NASA-val együttműködő vállalat vasárnap kora reggel jelentette be, hogy Blue Ghost nevű leszállóegysége sikeresen földet ért a Holdon, felegyenesedett és kommunikál a földi irányítóközponttal. A Blue Ghost magyar idő szerint 3:34-kor szállt le a Mare Crisium (Válságok Tengere) néven ismert területen. Bár a Firefly leszállóegysége nem az első kereskedelmi űreszköz, amely elérte a Hold felszínét, ez az első, amely megfelelően landolt – az Intuitive Machines Odysseus űrszondája tavaly a tervezettnél nagyobb sebességgel érkezett meg.

Két hét munka vár a szondára

A Blue Ghost és a rajta lévő NASA műszerek várhatóan körülbelül 14 földi napig maradnak működésben. Ezt követően beköszönt a holdéjszaka. Ha minden a tervek szerint halad, a leszállóegység képeket készít a holdéjszakát megelőző időszakban és a sötétség beállta után még néhány órán keresztül, nagy felbontású felvételeket rögzítve a teljes holdfogyatkozásról, a holdi naplementéről és más pillanatokról, dokumentálva a lebegő holdpor viselkedését. A NASA olyan műszereket is tesztel, amelyek képesek fúrni és mintákat gyűjteni a felszínről.

Sikeres küldetés impozáns adatmennyiséggel

A Firefly Blue Ghost Mission 1 küldetése január 15-én indult, és körülbelül egy hónappal később érte el a Hold körüli pályát. A csapat közlése szerint már több mint 27 GB adatot küldött vissza a Földre utazása során. “Már csak a Holdhoz vezető út alatt a Firefly küldetése több tudományos adatot szolgáltatott, mint eddig bármely más a NASA CLPS kezdeményezésében” – mondta Shea Ferring, a Firefly technológiai igazgatója, megjegyezve, hogy a küldetés legnehezebb része már mögöttük van. Az X-en a vállalat megosztott egy fotót, amely a leszállóegység árnyékát mutatja a Hold felszínén a sikeres landolást követően, és tréfásan megjegyezte: “A leszállóegység meglátta a saját árnyékát, még 2 hét működés vár ránk!”

  • Te hogyan buzdítanád a jövő fiatal mérnökeit és tudósait, hogy részt vegyenek az űrkutatásban?
  • Mit gondolsz, milyen hatással lesznek az ilyen kereskedelmi űrexpedíciók a jövőbeli nemzetközi együttműködésre az űrkutatásban?
  • Ha te lettél volna a Blue Ghost küldetésének vezetője, melyik részén aggódtál vagy izgultál volna a legjobban?




Legfrissebb posztok