Óriási Léghajó Rázhatja Fel A Szállítmányozást – újra Jön A Zeppelin?

Óriási Léghajó Rázhatja Fel A Szállítmányozást – újra Jön A Zeppelin?
A francia Flying Whales startup forradalmasíthatja a teherszállítást az ambiciózus LCA60T léghajó projektjével. A 200 méter hosszú, héliummal töltött óriás képes lesz összekötni a városokat a távoli, nehezen megközelíthető területekkel úgy, hogy közben a földet sem kell érintenie a szállítmánynak.

A technológia számokban

Az LCA60T akár 60 tonnányi rakomány szállítására is képes, ezzel felülmúlva az Airbus Beluga XL kapacitását. A léghajó 178 ezer köbméter héliummal működik, és maximum 3000 méter magasságba emelkedhet. A 32 elektromos propeller összesen 5360 lóerőt teljesít, amivel 100 km/h sebességet érhet el. A váz kompozit gerendákból és fém csatlakozásokból áll. A 14 héliumcellát fejlett szenzorok felügyelik. A 96 méteres raktér két tolóajtóval rendelkezik, a külső borítás pedig speciális, ultrakönnyű Diatex poliészter szövetből készül.

A jövő energiaforrása

Kezdetben nagy feszültségű lítium-ion akkumulátorok és turbinagenerátorok kombinációjával működik majd, de a Flying Whales a későbbiekben hidrogén üzemanyagcellás meghajtásra tervez átállni a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében.

Partnerségek és fejlődés

A Flying Whales stratégiai partnerségeket kötött terve megvalósításához. Az Evolito 32 darab egyenként 308 lóerős D250 elektromos motort szállít a meghajtáshoz. A cég már több mint 300 millió dollárnyi állami és magántőkét gyűjtött össze, és 2025 januárjában megkezdte a külső borítás szélcsatorna-tesztjeit.


Felhasználási területek

Az LCA60T számos területen bevethető: távoli fakitermelő helyekről szállíthat megújuló faanyagot, energetikai építkezésekhez anyagot, humanitárius segélyt juttathat célba, teherkonténereket mozgathat szárazföldről vagy hajóról, és ideiglenes moduláris kórházakat telepíthet ellátatlan területekre.

Összegzés

A Flying Whales LCA60T merész víziót képvisel a teherszállítás jövőjéről. Bár jelentős technikai és gazdasági kihívásokkal néz szembe, tagadhatatlan a potenciálja a logisztika forradalmasításában és az elszigetelt régiók összekötésében. Ahogy a cég a 2027-es tesztrepülés felé halad, a világ feszülten figyeli, vajon ez a modern léghajó tényleg képes lesz-e megnyitni a fenntartható és elérhető szállítás új korszakát.

  • Mit gondolsz, mennyire lesznek nyitottak a városok az ilyen új technológiák befogadására?
  • Ha te terveznél egy léghajót, milyen kihívásokra koncentrálnál leginkább?
  • Szerinted érdemes lenne-e inkább más alternatív energiaforrásra átállni a hidrogén üzemanyagcellák helyett?




Legfrissebb posztok