
Miért nyalogatják a macskák a műanyagot?
Az egyik elmélet szerint ez a viselkedés a macska kiscicakori szopási vágyából ered. A sziámi macskák mutatják leggyakrabban a gyapjúszopást, és ők azok a fajták, amelyek a leghosszabb ideig szopnak az anyjuktól.
“Szeretnének 12-14 hétig az anyjukkal maradni és szopni, de gyakran már 9 hetesen elválasztják őket. Még mindig megvan bennük ez a szopási vágy, és valahogyan ki kell elégíteniük.” Szerinte ez a késztetés vezeti a macskákat arra, hogy gyapjút, bőrt és műanyagot szopjanak.
Más macskafajták csak körülbelül 7 hétig szopnak, így ha 9 hetesen elválasztják őket, már nincs meg bennük ez a vágy.
Veszélyes-e ez a viselkedés?
A műanyag nyalogatása önmagában nem jelent gondot. “Ha a macska mindig is nyalogatott szokatlan dolgokat fiatal kora óta, és nem tölti ezzel a napja jelentős részét, kevésbé aggódom” – mondja egy állatorvos szakértő. “Amíg nem eszi meg.”
Viszont ha a macska megeszi a műanyagot vagy más, számára nem ehető dolgokat, az már problémát jelent – ezt pikának nevezik. Ha a macska nem ehető tárgyakat nyel le, azok elakadhatnak a beleiben, és drága műtétekre lehet szükség az eltávolításukhoz. Kezelés nélkül ezek a torlaszok halálosak lehetnek.
Mit tehetünk ellene?
Ha a macskát pikával diagnosztizálják, az állatorvos először más lehetséges emésztőrendszeri problémákra végezhet vizsgálatokat, például a paraziták kizárására. Ha a probléma viselkedési eredetű, több lehetséges kezelés is szóba jöhet.
Néhány állatorvos gyógyszereket írhat fel, hasonlóan az emberi kényszerbetegségeknél alkalmazott kezeléshez. A gazdák elterelhetik macskájuk figyelmét, ha nem kívánt viselkedést mutatnak, és több játékot vagy más tevékenységet biztosíthatnak számukra. Érdemes lehet macskafüvet termeszteni, vagy kutyák számára készült rágójátékot beszerezni, hogy a cicák a káros műanyag helyett mást rágjanak.
Fontos arra emlékezni, hogy a macskád nem tudja, hogy valami rosszat tesz. Ne hibáztasd a cicádat azért, mert szeret nyalogatni egy bevásárlózacskót. Figyeld őt, és konzultálj az állatorvossal, ha a viselkedés problémássá válik.