
Súlyos hibák: tűzveszélyes benzininjektorok
Az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság (NHTSA) bejelentette, hogy a Ford ismét nagyszabású visszahívást rendel el: ezúttal azokat a 2021–2024-es Bronco Sport, illetve a 2020–2022-es Escape modelleket kell szervizbe vinni, amelyekben 1,5 literes motor található. Ezekben ugyanis a benzininjektorok megrepedhetnek, így üzemanyag folyhat a motortérbe, ami könnyen tüzet okozhat.
A probléma hosszú vizsgálat eredményeként került felszínre, a javítás a Fordnak közel 209 milliárd forintjába kerül, ami a második negyedéves jelentésükben is meg fog jelenni. 2022-ben és 2024-ben már próbálták megoldani a gondot szoftverfrissítéssel, ám ez nem hozott tartós megoldást, a részvényárfolyam pedig a friss hír hallatán zuhant.
Újabb visszahívási hullámok
Amikor 2024 elején elindult a hivatalos vizsgálat az ügyben, a Ford átdolgozta visszahívási stratégiáját, és végül a szoftveres próbálkozások helyett magukat az injektorokat kell most már kicserélni minden érintett autóban. Sőt, júliusban egy másik problémára is fény derült: a Bronco, az Explorer és a Lincoln Aviator bizonyos példányainál a kisnyomású benzinszivattyú is meghibásodhat, ami a jármű leállásához vezethet – különösen meleg időben vagy alacsony benzinszint esetén.
Rekordhalmozás, magyarázattal
A cég operatív igazgatója, Kumar Galhotra szerint a visszahívások számának emelkedése nem csak rossz hír, hanem azt is mutatja, hogy a Ford gyorsan és felelősségteljesen igyekszik minden hardveres és szoftveres hibát kijavítani. Jim Farley vezérigazgató tavaly hangsúlyozta: hosszabb minőség-ellenőrzési időszakokat vezetnek be, ami rövid távon lassítja az üzletmenetet, de hosszú távon javíthatja a megbízhatóságot.
Ennek első alkalmazása a Ford legnépszerűbb autóján, az F-150-en történt: 60 000 elkészült járművet hetekre visszatartottak ellenőrzésre, amivel 12 lehetséges visszahívást sikerült megelőzni. Azóta a módszert az Explorer, Bronco és Maverick modelleknél is alkalmazzák.
Túl sok visszahívás, még mindig a Ford vezet
Az autóiparban a visszahívások száma 2013 és 2023 között 43%-kal emelkedett, részben az autók bonyolultsága miatt, de azért is, mert a gyártók hamarabb együttműködnek a hibák felszámolásában. Mindezek ellenére a Ford az Egyesült Államokban továbbra is vezeti a visszahívási statisztikát: 2020 óta övék az a kétes dicsőség, hogy náluk kell a legtöbb autót szervizbe vinni.