
Áprilistól a tokiói önkormányzat, Japán egyik legnagyobb munkáltatója, új “gyermekgondozási részleges szabadság” politikát vezet be, amely lehetővé teszi egyes alkalmazottak számára, hogy naponta két órával kevesebbet dolgozzanak. A cél, hogy segítsék a szülőket a gyermeknevelés és a munka közötti egyensúly megteremtésében, mondta Yuriko Koike, Tokió kormányzója. “Továbbra is rugalmasan felülvizsgáljuk a munkastílusokat, hogy a nőknek ne kelljen feláldozniuk karrierjüket olyan életesemények miatt, mint a gyermekszülés vagy gyermeknevelés”, mondta Koike egy beszédében a tokiói közgyűlés rendes ülésszakán.
A négynapos munkahétre való áttérés segíthet megoldani japán nehéz munkahelyi kultúrájának alapvető problémáit, amelyek különösen a dolgozó nőket sùjtják. A férfiak és nők közötti különbség a házimunka terén jelentős: a Nemzetközi Valutaalap adatai szerint a japán nők ötször több fizetetlen munkát végeznek, mint a férfiak, beleértve a gyermekgondozást és az idősgondozást is. Azoknak a nőknek több mint fele, akiknek kevesebb gyermekük van, mint amennyit szerettek volna, azt mondta, hogy a több gyermekkel járó megnövekedett házimunka miatt döntöttek így. Egyes esetekben a négynapos munkahét bevezetése javította a házimunka egyenlőségét. A férfiak arról számoltak be, hogy 22%-kal több időt töltenek gyermekgondozással és 23%-kal többet házimunkával egy hat országra kiterjedő, a négynapos munkahetet propagáló 4 Day Week Global által végzett kísérlet során.
Társadalmi fordulat a láthatáron
Jelentős társadalmi változásra lenne szükség ahhoz, hogy a négynapos munkahét szélesebb körben elterjedjen, de évek kísérletei bizonyították, hogy a heti egy nappal kevesebb munka javítja az alkalmazottak termelékenységét és jólétét – mondta Peter Miscovich, a JLL ingatlanszolgáltató vállalat globális jövőbeli munka vezetője. “Ennek előnyei közé tartozik a kevesebb stressz, kevesebb kiégés, jobb pihenés, jobb alvás, alacsonyabb költségek az alkalmazottak számára, magasabb szintű koncentráció a munkaidő alatt, és egyes esetekben nagyobb elkötelezettség a szervezet iránt.”