Készségek a tapasztalatok helyett
Az elmúlt évek egyik legnagyobb újítása a toborzás terén a készség-matching technológia, amely az AI fejlődéséből fakad. A toborzók egyre inkább a készség alapú felvételt helyezik előtérbe, hogy biztosítsák: a jelölt leginkább egy szerepkörhöz illik az alapján, amit már megtanult vagy megtanulhat.
Elmúltak azok az idők, amikor egy drága diploma vagy egy konkrét gyakornoki hely eldönthette a dolgot az önéletrajzodban. Ha az AI nem találja meg a keresett készségeket a dokumentumodban, akkor valószínűleg továbblép a következő jelöltre. A készség-matching AI alkalmazásával a toborzók kevesebb időt töltenek az önéletrajzok átnézésével, és több időt fordítanak a potenciális jelöltekkel való kapcsolatfelvételre.
Mit jelent ez számodra? Itt az ideje átalakítani az önéletrajzod. A múltbeli munkákra koncentráló dokumentumok már nem segítenek kiemelkedni egy olyan nyelvi modell előtt, amely konkrét készségekre vadászik. Ne érts félre: a munkatapasztalat továbbra is fontos. De ahelyett, hogy csak a régi pozíciókat sorolnád fel, hangsúlyozd, milyen készségeket használtál és ezek hogyan befolyásoltak dolgaid.
A jelöltekkel való kommunikáció és kapcsolattartás automatizálása
Az álláskeresők számára gyakran stresszes, hogy választ kapjanak egy potenciális munkaadótól. A pályázók majdnem negyede (23%) szerint az egyik legfrusztrálóbb élmény, amikor úgy tűnik, hogy a jelentkezésük egy digitális fekete lyukban köt ki.
De a várakozás nem csak arról szól, hogy értesülj a munka megszerzéséről. Sok várakozás a beszélgetések időzítéséről, a vállalati kultúrával kapcsolatos kérdések tisztázásáról szól és így tovább.
A chatbotok váltak a legnépszerűbb eszközökké a jelöltekkel való kommunikáció egyszerűsítésére, így a munkakeresők gyorsabban kapnak válaszokat, gyorsabban szervezhetnek interjúkat, és hatékonyan használhatják fel a toborzókkal való kapcsolataikat, hogy megértsék, mit keres a munkáltató az adott szerepkörben.
Mit jelent ez számodra? Ne hagyd figyelmen kívül a karrieroldalon megjelenő chatbot figyelmeztetését—használd fel hasznodra az alkalmazási és interjúfolyamatod megerősítésére.
Mesterséges intelligencia a toborzási folyamat minden részén
A toborzási szakemberek szerint az AI eszközök hetente átlagosan 2,39 órát takarítanak meg nekik, és 64%-uk vágyik több AI integrációra a munkájukban. Hol is tűnik fel ma az AI? Harminc százalék kifejezetten a generatív AI-t használja munkaköri leírások megírására, és másik 36% interjúkérdések kidolgozására.
Mit jelent ez számodra? Használd az AI-t a munkakeresésed során. Az iCIMS kutatása szerint a toborzók 87%-a aggódik az AI alkalmazásának etikai kérdései miatt a jelentkezési folyamat során. Jelenleg érdemes óvatosan, sárga zászlóként kezelni az AI-t a munka keresésben—ez egy eszköz, nem csodafegyver. Kérdéseket adhatsz az AI-nak a munkaköri leírás alapján az interjúkészüléshez, ám mindig fűzz hozzá egyedi meglátásaidat, hiszen a toborzók ezeket keresik.
Alkalmazkodás egy AI-támogatott munkaerőpiachoz
Ahogy egyre több technológia integrálódik a toborzási folyamatba, a munkakeresőknek el kell távolodniuk attól a gondolkodásmódtól, hogy “kijátszani a rendszert” vagy “legyőzni az AI-t”, és helyette a stratégiáik fejlődésére kell összpontosítaniuk, hogy megfeleljenek a toborzók által alkalmazott módszereknek.
Minden automatizációs eszköz célja, hogy egyszerűsítse az életet a jelöltek és potenciális munkaadóik számára. Ehhez azonban bizonyos alkalmazkodás szükséges. A régi módszerekkel végzett pályázati folyamat a mai AI-enhanced világban már nem racionális megközelítés. Az ideális lehetőség ott van, és ezek a kis módosítások nagy különbséget jelenthetnek abban, hogy megszerezd a következő állásod.